پوشش گلخانه و خاصیت Anti UV
در این مقاله می خوانیم

پلاستیک گلخانه ای تولیدی شرکت نوآوران کیهان پلاستیک پارسام دارای پوشش گلخانه و خاصیت Anti UV، شامل 5 درصد و 10 درصد هستند که به حفاظت گیاهان در برابر اشعه فرابنفش کمک می‌کند از طرفی این افزودنی طول عمر پوشش گلخانه را در برابر نور خورشید افزایش می‌دهد.
کشاورزان و گلخانه داران با توجه به شرایط اقلیمی منطقه می‌توانند یکی از این دو درصد Anti UV را انتخاب کنند.در این مقاله با نایلون گلخانه آنتی یووی دار یا افزودنی Anti UV  که در همون پلاستیک گلخانه استفاده میشود و مزایای آن آشنا خواهیم شد.

فیلم های پلیمری شفاف و سبک، پوشش گلخانه ای ارزان قیمتی هستند که نسبت به کاورهای قدیمی و سنتی جایگزین بهتری هستند. این فیلم پلاستیکی از پلی اتیلن، پلی کربنات یا پلی وینیل کلرید ساخته شده‌اند و بی‌نهایت انعطاف‌پذیر و بادوام هستند. از آنجا که نایلون ها در معرض اشعه فرابنفش خورشید قرار دارند بنابراین تولید‌کننده‌ها فیلم هایی تولید کرده‌اند که برای طولانی کردن عمر فیلم پلاستیکی و محافظت کردن از سلامتی گیاه در گلخانه، بتواند اشعه فرابنفش را جذب و تثبیت کند.

پوشش گلخانه و خاصیت Anti UV

جذب‌کننده‌ها و تثبیت‌کننده‌های  UV

پوشش گلخانه ای پلاستیکی جذب کننده UV ، دارای ترکیبات شیمیایی هستند که اشعه فرابنفش را جذب می‌کنند و از ورود اشعه به فیلم و به داخل گلخانه جلوگیری می‌کند. موادشیمیایی جذب‌کننده  UV اغلب در بافت پلیمری فیلم، با موادشیمیایی تثبیت‌کننده UV  ترکیب می‌شوند در نتیجه سرعت تجزیه و تلاشی فیلم پلاستیکی که در معرض اشعه فرا بنفش قرار دارد کم می‌شود. تولید‌کننده‌ها این مواد افزودنی شیمیایی را گسترش داده‌اند بنابراین آنها حداکثر محافظت در برابر UV را فراهم می‌کنند. با این حال این اجازه را هم می‌دهند که مقدار کافی نور به پوشش گلخانه و به داخل گلخانه وارد شود.

تاثیر بر روی رشد گیاه

اشعه فرابنفش برای موجودات زنده و گیاهان مضر است و آسیب‌های زیر را به همراه دارند: در معرض اشعه فرابنفش بودن منجر به آسیب به PNA، آسیب به پروتئین‌ها، آسیب به غشاء سلول و آسیب به دیگر ساختارهای سلولی می‌شود بنابراین کاهش قرار گرفتن گیاه در برابر اشعه فرابنفش برای سلامت طولانی مدت آن‌ها سودمند و مفید است. در سال ۱۹۹۹ پژوهشی انجام شد و در یک مجله اروپایی به نام علم باغبانی منتشر شد، این مجله خاطر نشان می‌کند که کاهش مقدار اشعه فرابنفش در گلخانه، منجر می‌شود که رنگ‌آمیزی سیر و شدید‌تری در گیاهان تزیینی، هم در گل‌ها و هم در برگ‌ها بوجود آید. این تاثیر می‌تواند در رشد تجاری گل‌ها در جایی که ناهماهنگی رنگ و کم رنگ شدن گلبرگ‌ها نا‌مطلوب و نا‌خوشایند است، دارای ارزش باشد.

نایلون گلخانه

تاثیرات آفت‌ها

بعضی حشره‌ها ، نظیر شته‌ها به شدت در بخش فرابنفش دامنه الکترومغناطیسی قرار می‌گیرند بنابراین زمانی ‌که مقدار اشعه UV به داخل گلخانه کاهش می‌یابد احتمال ورود این حشره‌ها به داخل گلخانه کمتر می‌شود در نتیجه هجوم کمتری از حشره‌های آفتی را خواهیم داشت. همچنین زمانی که سطح اشعه فرابنفش به داخل گلخانه کاهش پیدا می‌کند قارچ‌هایی نظیر بوتریتیس‌ها و اسکلروتینیا، هاگ‌های کمتری تولید می‌کنند بنابراین تاثیرات زیان بخشِ عفونت‌ها و آلودگی‌های قارچی قاعدتاً کاهش می‌یابد.

 

نقاط ضعف

گیاهان گلخانه ای که برای گرده افشانی متکی به زنبورهای عسل هستند، منع کردن حشرات از ورود به داخل گلخانه با استفاده از فیلم پلاستیکی بیشتر ضرر و زیان دارد تا منفعت. بنابراین زمانی‌ که گرده افشان‌ها پس رانده می‌شوند، انسداد بیش از حد اشعه فرابنفش تاثیر منفی می‌گذارد. علاوه بر این بر روی رنگ آمیزی گیاه هم تاثیر منفی دارد، همچنین زمانی که میزان UV پایین باشد رنگ سبزیجات هم کم رنگ می‌شود. همچنین پوشش گلخانه ای با ترکیب مواد افزودنی که برای کاربردهای خاص گلخانه ای نامناسب هستند نیز می‌توانند منجر به عدم انتقال نور کافی برای گیاهانِ در حال رشد شوند. برای اطلاعات بیشتر از افزودنی های آنتی یووی پوشش گلخانه ای کیهان پلاستیک میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید یا به صفحه خرید نایلون گلخانه مراجعه کنید.

شماره های تماس شرکت کیهان پلاستیک

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*