وزن پلاستیک مخصوص گلخانه و سایر ویژگی‌ها

پلاستیک مناسب گلخانه باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ اطلاعات درباره ویژگی‌های نایلون گلخانه مسئله مهمی است که قبل از تهیه این نایلون باید به آن توجه داشت. ویژگی‌هایی از قبیل وزن نایلون گلخانه، ابعاد و ضخامت آن، افزودنی‌ها،شفافیت، ماندگاری و دوام و… ازمشخصه های اصلی یک گلخانه آن است که بتواند شرایط دما و رطوبت را به طور کامل کنترل کند. به این ترتیب می‌توان در تمام طول سال، هر نوع محصول کشاورزی، گل‌ها و گیاهان مختلف را در محیط گلخانه پرورش داد. گلخانه‌ را می‌توان به کمک دیوارهای شیشه‌ای یا فایبرگلاس نیز بنا کرد؛ اما این کار معمولا نیاز به صرف زمان و هزینه تمام‌شده زیادی دارد. لذا گزینه جایگزین بسیار مناسبی به نام نایلون گلخانه مطرح می‌شود که می‌توان به کمک آن به راحتی کار احداث گلخانه را با صرف حداقل هزینه و زمان انجام داد.

در ادامه به بررسی کامل این محصول می‌پردازیم به عبارت دیگر گلخانه محیطی است که گرما و رطوبت در آن حفظ می‌شود و این امکان را برای رشد محصولات زراعی و گل‌و‌گیاه فراهم می‌کند تا در خارج از محیط طبیعی و فصل کشت رشد کند، اگر قصد درست کردن گلخانه دارید پس به احتمال زیاد در کنار سازه گلخانه، گیاه کشت شده و… یکی از مواردی که ذهن شما را درگیر کرده نایلون گلخانه است.هر آنچه باید درباره ویژگی های این پوشش گلخانه‌ای بدانید از جمله وزن نایلون گلخانه را در این مقاله می‌خوانیم از آنجا که نمونه‌های پلاستیک گلخانه‌ای زیادی وجود دارد به احتمال زیاد انتخاب نایلون مناسب کار سختی خواهد بود،این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا با در نظر گرفتن ویژگی‌های اساسی، بهترین نایلون را برای گلخانه خود انتخاب کنید.

امروزه فیلم‌های پلی اتیلن 5 لایه در بازار موجود هستند که طول عمر زیادی دارند.لازم است به این نکته توجه داشته باشید که نور ماوراء‌بنفش می‌تواند به سرعت فیلم‌ پلی‌اتیلن را تخریب کند، که این مسئله در گلخانه بسیار حساس ومورد اهمیت قرار دارد به همین دلیل توصیه می‌شود از نایلون‌های پلی‌اتیلنی که محافظ ضد یووی (Anti UV)  که در آن‌ها به کار رفته، استفاده کنید. اسم این نوع از محصولات نايلون گلخانه uv دار نام برده می‌شود.

 نایلون-گلخانه-چیست---کیهان-پلاستیک-Sheeting

وزن نایلون گلخانه

سنگین بودن وزن نایلون گلخانه به طول و ضخامت آن بستگی دارد برای مثال توجه داشته باشید که هنگام درست کردن یک نایلون گلخانه از افزودنی ها و مواد اولیه هایی استفاده می‌شود که کیفیت و ضخامت این پلاستیک گلخانه ای را تشکیل میدهد؛ پس در یک خلاصه کلی میتوان سنگینی یا سبکی وزن این نایلون را به ضخامت و طول آن ربط داد؛ پس از تولید نایلون آن را به دور طاقه رول می کنند و از همین رو وزن هر طاقه از این نایلون ها  متغییر است ولی شما میتوانید وزن طاقه را با توجه بره معیار سفارشتان خودتان مشخص کنید، معمولا وزن هر رول پلاستیک گلخانه از 40 تا 70 کیلو می باشد ولی باز بنا بر سفاش شما میتواند متغییر باشد یعنی  امکان بیشتر یا کمتر شدن وزن هم وجود دارد برای اطلاعات بیشتر  راجب وزن نایلون گلخانه میتوانید با شرکت کیهان پلاستیک تماس حاصل فرمایید همکاران ما پاسخگوی سوالات شما هستند.

 

وزن نایلون گلخانه میتواند چندین عامل را در پی داشته باشد اما یکی از این موارد کیفیت نایلون گلخانه است یعنی معمولا تولید کنندگان پلاستیک گلخانه‌ای این نایلون ها را به طور فشرده، در چند لایه درست و تولید میکنند که این خود یک تخصص به شمار می‌آید و کیفیت به دست آمده از این نایلون‌ها  لول بندی خاصی دارد و کامل‌ترین کیفیت آن‌ها دارای افزودنی‌های زیادی است و مقدار  افزودنی، خود یک عامل برای بالا و پایین آمدن وزن نایلون گلخانه است همچنین تولید کنندگان پس از اضافه کردن مواد افزودنی به پلاستیک های گلخانه آن‌ها را فشرده سازی میکنند، که درواقع این عمل با پریز های خاصی انجام می‌شود که همین سبب چند لایه بودن نایلون گلخانه میشود.

 

نایلون‌‌های گلخانه‌ای پوششی برای فضای گلخانه هستند که از جنس مواد پلاستیکی تولید می‌شوند. کاربری اصلی این نایلون‌ها حفظ دما و رطوبت در محیط گلخانه در یک شرایط خاص است. استفاده از این نایلون‌ها برای احداث گلخانه نه تنها زمان و هزینه این کار را پایین می‌آورد، بلکه تضمینی برای تولید محصولات باکیفیت و سالم نیز خواهد بود. این پوشش‌ها با به وجود آوردن یک فضای مناسب برای رشد محصولات کشاورزی، تا حدودی جلوی رویش علف‌های هرز در محیط گلخانه را نیز می‌گیرند و از هر آنچه داخل محیط گلخانه قرار می‌گیرد به خوبی محافظت می‌کنند.

 

شفافیت پلاستیک گلخانه

انواع افزودنی‌هایی که در این محصول استفاده می‌شود

نایلون گلخانه ای شرکت نوآوران کیهان پلاستیک پارسام از انواع افزودنی‌ها به منظور بهبود عملکرد تولیدات پلاستیک گلخانه ای خود استفاده می‌کند. در زیر انواع افزودنی های به کار رفته در نایلون گلخانه ای آورده شده است.

 1. افزودنی  Anti UV
  افزودنی Anti UV به کار رفته در این نایلون هم از گیاه در برابر اشعه فرابنفش محافظت می‌کند و هم طول عمر پلاستیک گلخانه را افزایش  می‌دهد. این افزودنی در 2 رنج 5 درصد و 10 درصد و متناسب با وِیژگی‌های اقلیمی منطقه در پوشش گلخانه به کار برده می‌شوند.
 2. افزودنی ضد شبنم  (Anti Fog)
  خاصیت ضد شبنم یا آنتی فاگ ار ایجاد قطرات شبنم بر روی دیوار داخلی پلاستیک گلخانه جلوگیری می‌کند. این خاصیت تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت محصول و رسیدن بهتر نور به گیاه دارد.
 3. افزودنی IR یا مادون قرمز
  شب‌های سرد زمستان می‌توان نگرانی ناشی از هدر رفت گرمای فضای گلخانه را فراموش کرد در صورتی که نایلون گلخانه شما مجهز به افزودنی IR یا همان مادون قرمز باشد.این خاصیت همچنین به حفظ هوای خنک گلخانه به ویژه در روزهای گرم تابستان کمک زیادی می‌کند. پس در انتخاب نایلون گلخانه خاصیت  IRیا مادون قرمز را فراموش نکنید که به حفظ انرژی گلخانه کمک می‌کند.
 4. افزودنی آنتی ویروس
  این افزودنی از مهمترین افزودنی هایی است که در محیط مرطوب گلخانه مناسب است. وجود خاصیت آنتی ویروس در نایلون گلخانه، گیاه کشت شده و فضای گلخانه را از هجوم باکتری‌ها و قارچ‌ها در امان نگه می‌دارد.
 5. افزودنی EVA
  این افزودنی زنجیره‌های پلیمری قوی برای نایلون گلخانه ایجاد می‌کند. وجود این افزودنی، افزایش طول عمر، قدرت و استحکام پلاستیک گلخانه را به همراه دارد.

نایلون برای گلخانه

شفافیت

در ادامه بررسی کامل نایلون گلخانه ای به مسئله شفافیت آنها می‌رسیم. در گذشته استفاده از نایلون‌های سبز رنگ و تیره برای احداث گلخانه‌ها مرسوم بود . اما در حال حاضر این مسئله کاملا منسوخ شده است و عمدتا گلخانه‌داران از نایلون گلخانه‌‌ای شفاف استفاده می‌کنند. دلیل این مسئله نیاز گیاهان و محصولات موجود در گلخانه به نور طبیعی خورشید است. برای انجام عمل فتوسنتز توسط گیاهان در محیط گلخانه باید نور خورشید به آنها برسد.

بنابراین باید نایلون‌های گلخانه به گونه‌ای باشند که نور خورشید به راحتی از آنها عبور کند و وارد فضای گلخانه شود. البته همواره یک چالشی بین مسئله ضخامت و میزان شفافیت نایلون‌ها وجود دارد که باید بسته به هر پروژه به یک حالت بهینه دست پیدا کرد.

ابعاد و ضخامت 

به طور معمول حداقل ضخامتی که نایلون‌های گلخانه‌ ای باید داشته باشد، شش میلی‌متر است. اگر ضخامت نایلون از این میزان کمتر باشد، نمی‌توان در آن گلخانه در فصول مختلف سال کار پرورش محصولات را انجام داد، چون قابلیت تأمین شرایط دما و رطوبت مورد نیاز گلخانه را ندارد.

همچنین نایلون‌های گلخانه‌ای به طور معمول در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند. البته آنچه بیشتر در بین تولیدکنندگان مرسوم است، نایلون‌هایی با عرض 8، 10 و 12 متر است. طول رول هر نایلون را نیز معمولا 50 متر در نظر می‌گیرند، برای این که متوجه بشویم که چگونه محاسبه اندازه نایلون گلخانه خود را انجام دهیم میتوانید برای توضیحات بیشتر در قسمت مقالات محاسبه اندازه نایلون برای گلخانه خود را مطالعه فرمایید.

وزن نایلون گلخانه

ویژگی های فیلم گلخانه ای

طول عمر

 • برای چه مدت قصد استفاده از نایلون را دارید؟
 • آیا این پروژه در ماه‌های آینده تکرار می‌شود یا پروژه‌ای کوتاه مدت است؟
 • شرایط اقلیمی منطقه شما چگونه است؟ هوا به شدت سرد یا به شدت گرم می‌شود؟ میزان وزش باد چگونه است؟

پاسخ به سوالات بالا میزان دوام و طول عمر نایلون مورد نظر شما را مشخص می‌کند.
از اوایل دهه 1960 هنگامی که برای اولین بار از فیلم پلی‌اتیلن برای پوشش گلخانه‌های چوبی استفاده شد، پیشرفت‌های بسیاری صورت گرفته است. فیلم‌های اولیه فاقد دوام بودند و باید سالانه جایگزین می‌شدند. آنها در برابر تغییرات آب‌و‌هوایی مقاوم نبوده و به دلیل خراب شدن در برابر اشعه ماوراءبنفش خورشید، عمر کوتاهی داشتند.
انتخاب پلاستیک با‌دوام به میزان زیادی می‌تواند هزینه‌های شما را مدیریت کند.
فیلم‌های 5لایه‌ای که ترکیبی از مواد گوناگون پلیمری مانند EVA، HDPE، olefin درلایه‌های مختلف آن به‌کار برده شده است، بر روی خواص فیزیکی نایلون تأثیر می‌گذارد. استحکام دربرابر ضربه و سوراخ‌شدگی، کشانی و مقاومت در برابر خوردگی از مهمترین ویژگی‌های نایلون‌ 5 لایه است.

ماندگاری و دوام

ماندگاری نایلون‌های گلخانه‌ای یک پارامتر مهم است که کاملا به عواملی مانند شرایط آب و هوایی منطقه، جنس نایلون و همچنین نوع نگهداری وابسته آن است. برای تهیه یک نایلون مناسب، باید میزان بودجه‌ خود را در نظر بگیرید. طبیعتا هرچه میزان ماندگاری نایلون‌ها بیشتر می‌شود، هزینه آنها نیز افزایش می‌یابد.

وزن

هرچه ضخامت نایلون‌ها افزایش پیدا می‌کند، استحکام آنها بیشتر می‌شود. اما این مسئله باعث سنگین‌تر شدن نایلون‌ها نیز می‌شود؛ افزایش وزن نایلون‌ها الزاما نکته منفی به حساب نمی‌آید. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که چارچوب گلخانه را طوری طراحی کنید که بتواند وزن نایلون‌ها را تحمل کند.

خاصیت ضد شبنم و ضد گرد و غبار

در فصول سرد سال به دلیل اختلاف دمای زیادی که بین محیط داخل و خارج گلخانه به وجود می‌آید،‌ اصطلاحا نایلون‌ گلخانه عرق می‌کنند و قطرات شبنم روی آن تشکیل می‌شود. ریزش این قطرات به روی گیاهان داخل گلخانه ممکن است اکوسیستم آن را برهم بزند. نایلون‌های گلخانه ای با کیفیت باید از نفوذ این قطرات به داخل گلخانه جلوگیری کنند.

مسئله بعدی مربوط به گرد و غبار است. به مرور زمان با نشستن گرد و غبار روی نایلون از میزان شفافیت آن کاسته می‌شود و باعث می‌شود که نور خورشید به میزان کافی به داخل گلخانه نرسد. نایلون‌های گلخانه مناسب باید به طور طبیعی جلوی جمع شدن گرد و غبار روی سطح خود را بگیرد.

افزودنی Anti Fog مانع از ایجاد رطوبت در سطح داخلی فیلم و در قالب قطرات درشت می‌شوند.

افزودنی IR یا مادون قرمز در نایلون گلخانه سبب کارایی و مقاومت نایلون را افزایش می‌دهند.

توصیه می‌شود هنگام خرید نایلون پلی‌اتیلن آن را با‌عنوان “پلاستیک گلخانه‌ای” یا “پلاستیک کشاورزی” تهیه کنید به این دلیل که پلی‌اتیلن‌هایی وجود دارند که کاربرد دیگری داشته و به اندازه کافی دوام ندارند

 • کنترل دمای داخل گلخانه

به کمک افزودنی IR می‌توان از خروج اشعه مادون قرمز خورشید از داخل گلخانه جلوگیری کرد. به این ترتیب محیط داخل گلخانه گرم می‌شود و هدررفت انرژی کاهش پیدا می‌کند. در مناطق سردسیری استفاده از این افزودنی بسیار مفید است.

 • بهبود کیفیت نایلون

یک افزودنی دیگر که برای جلوگیری از خشک شدن و آسیب‌پذیری طیح نایلون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزودنی EVR نام دارد. به این ترتیب میزان استحکام و مقاومت نایلون در برابر شرایط نامساعد آب و هوایی افزایش پیدا می‌کند. همچنین انعطاف‌پذیری نایلون نیز بیشتر می‌شود.

 • افزودنی پخش یکنواخت نور

برای اینکه بتوان از تابش موضعی نور خورشید به یک بخش از گلخانه جلوگیری کرد، از افزودنی پخش نور برای نایلون‌های گلخانه استفاده می‌شود. به این ترتیب نور با تابیدن به سطح نایلون به صورت یکنواخت بین بخش‌های مختلف گلخانه توزیع می‌شود.

 • افزایش عمر مفید نایلون

به کمک افزودن مستربچ‌های پایدارکننده نایلون‌ها می‌توان آنها را در برابر اشعه uv مقاوم کرد و به این ترتیب عمر مفید نایلون‌ها را افزایش داد.

 

پلاستیک ضدشبنم گلخانه

نحوه نصب پلاستیک بر روی گلخانه

شما با نصب موفقیت‌آمیز، نایلون فضای داخلی گلخانه را از شرایط آب و هوایی سخت در امان نگه‌ می‌دارید. از آنجا که این پوشش به‌طور معمول به سازه متصل می‌شود، مراحل نصب باید به‌صورت استراتژیک برنامه‌ریزی شود تا مقاومت فیلم با توجه به نوسانات دمای محلی یا پاره شدن‌های تصادفی، در امان بماند. همچنین در بخش مقالات ما به طور مفصل راجب نحوه نصب نایلون گلخانه صحبت کرده ایم.

پلاستیک ضدشبنم گلخانه

نتیجه گیری کلی که ما میتوانیم از این مقاله داشته باشیم، این است که برای این که متوجه بشویم تمامی شاخصه های یک محصول از لحاظ مقدار افزودنی ها،ابعاد و اندازه، مشخصات و… را باید در نظر داشت و به آن توجه نمود؛ مثل وزن نایلون گلخانه، طول و عمر، کیفیت، مواد اولیه‌ای که در آن استفاده میشود‌‌‌‌‌ و… ، این ویژ گی ها مسائل مهمی هستند که باید هنگام تهیه، از آن مطلع بود، حالا شما میتوانید برای‌شناخت بیشتر از این محصول که کیهان پلاستیک یکی از تولید کننده های آن است با شماره های زیر تماس بگیرید یا به صفحه محصول خرید نایلون گلخانه مراجعه نمایید.

شماره های تماس شرکت کیهان پلاستیک

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*