کاربرد مواد پلی اتیلن در کشاورزی
در این مقاله می خوانیم

تا قبل از پیدایش فیلم پلی‌اتیلن، پوشش گلخانه‌ها و زمین‌های کشاورزی، چوبی و یا شیشه‌ای بود. در واقع پلی‌اتیلن تحول زیادی نه تنها در بخش کشاورزی، بلکه در صنعت پلاستیک ایجاد کرد. تا جایی که امروزه، نایلون‌های‌عریض چند لایه، لوله های پلی‌اتیلن، انواع مالچ کشاورزی، نایلون سیلویی و بسیاری از کاربردهای دیگر از الزامات امور کشاورزی و باغ داری هستند. در این مقاله به کاربرد مواد پلی اتیلن در کشاورزی می‌پردازیم. همچنین اشاره‌ای به خواص عمومی پلی‌اتیلن خواهیم داشت. در مورد ویژگی‌های مواد پلی‌اتیلن برای کشاورزی، بسته به شرایط گرمایی و ضخامت فیلم نایلونی، پلی اتیلن می‌تواند به صورت شفاف، مات و یا شیری رنگ باشد. بنابراین پلی‌اتیلن سبک دارای بیشترین شفافیت، سبک خطی دارای کمترین و پلی‌اتیلن سنگین دارای حداقل شفافیت است. لوله های پلی‌اتیلن و نایلون عریض و پوشش گلخانه ها دو تا از عمده‌ترین کاربردهای پلی‌اتیلن در کشاورزی هستند. در ادامه همراه ما باشید.

کاربرد مواد پلی اتیلن در کشاورزی

پلی اتیلن، بیشترین کاربرد را در کشاورزی دارد ولی در واقع کاربرد اصلی و عمده آن، در پوشش گلخانه‌ها است. تقریباً تمام گلخانه‌های تازه تاسیس از ‏دولایه نایلون با ضخامت‌های متفاوت تشکیل شده‌اند. لایه بیرونی معمولاً تا 220 میکرون ضخامت دارد و لایه پوشش دوم (دوپوش) تا 40 میکرون ضخامت دارد. پلی اتیلن مورد استفاده برای پوشاندن گلخانه حاوی ماده ضد‏ ‎اشعه ماورای بنفش است. درغیراین‌صورت چنین ورقه نازکی فقط می‌توانست به مدت یک ‏فصل‌ گرم دوام بیاورد.

بدیهی است که دست یابی به تمام این خواص بدون استفاده از افزودنی های مخصوص و ایجاد ساختارهای چندلایه امکان‌پذیر نیست. به همین جهت است که در سال‌های اخیر گرایش تولیدکنندگان، بیشتر به‌سمت تولید فیلم‌ ۵ لایه و بالاتر بوده است. در مطالب قبلی به طور مفصل به فرایند تولید فیلم پنج لایه پرداخته‌ایم.

خواص-پلی-اتیلن-در-کشاورزی

خواص پلی اتیلن در کشاورزی

 • پلی اتیلن دارای استحکام کم است اما خواص عایقی بسیار خوب و ضربه پذیری بالایی دارد و در عین حال دارای اصطکاک پایین است. ضمنا مقاومت بالایی در برابر سایش دارد. به همین علت کاربرد خاصی در کشاورزی دارد.

 • مواد اولیه پلی اتیلن سبب به وجود آمدن نایلون های عریض کشاورزی و گلخانه ای می‌شود و باعث روند پیشرفت، در امور کار های کشاورزی می‌شود. با استفاده از مزایای این نایلون‌ها، تولیدات محصولات و روند رشد گیاهان، توسعه پیدا کرده است. و در آخر کاربرد و مزایای نایلون در صنعت کشاورزی توسط مواد اولیه درجه یک  پلی اتیلن بیشتر می‌شود، یعنی هر چه مواد اولیه، باکیفیت تر باشد، کاربرد و مزایای این نایلون ها هم بیشتر می‌شود.
   
 • پلی اتیلن‌ها به عنوان مواد اولیه جهت تولید نایلون، دارای ساختار تقریبا کریستالی و نیز دارای ساختار مولکولی قرینه هستند و هرچه مقدار بلور در آن‌ها بیشتر شود، خواص مکانیکی و شیمیایی پایدارتری خواهند‌ داشت.

 • بیشتر پلی اتیلن ها با گرید سبک و متوسط و سنگین دارای مقاومت شیمیایی بالا هستند. این مواد تحت تاثیر اسیدها و بازها قرار نمی‌گیرند.

 • پلی اتیلن تقریبا هیچ جذب رطوبتی ندارد و نفوذپذیری کمتری نسبت به سایر پلاستیک ها دارد اما در مقابل اکسیژن و دی اکسید کربن و عطرها به آسانی نفوذپذیری دارد.

 • پلی اتیلن کاربردی در تولید نایلون کشاورزی به آرامی سوخته و دارای شعله‌ی آبی‌رنگ است و مثل شعله‌ی شمع، بوی پارافین می‌دهد.

دلایل استفاده از نایلون گلخانه پلی‌اتیلن

نایلون‌‌های گلخانه‌ای معمولا از مواد پلی اتیلن درست شده اند، امروزه به دو دلیل ‏از نایلون گلخانه پلی ‌اتیلن استفاده می‌شود :  ‎

 1. ‎این پلاستیک را می‌توان روی اسکلت‌های دائمی گلخانه به کار برد. حتی می توان نایلون را روی ‏اسکلت‌های کم دوام نیز، مورد استفاده قرار داد‏.

 2. هزینه حرارتی این گلخانه‌ها در مقایسه با گلخانه‌های یک‌لایه‌ای ‎به ‏میزان 40 درصد، پائین‌تر است.

راهنمای خرید فیلم های پلی اتیلن کشاورزی

به‌طورکلی فیلم‌های پلی اتیلن عریض کشاورزی به دلیل ایجاد عایق و پوشش مناسب، در بسیاری از کسب‌وکارها کاربرد دارند و مشتریان باتوجه به شرایط مناسب خود بر اساس سایز و اندازه‌های گوناگون برای کار خود سفارش می‌دهند. رول نایلون­‌های کشاورزی بهتر است به‌صورت افقی، نگه­داری شوند و باتوجه‌ به اینکه این نایلون­‌ها از فیلم‌های پلی‌اتیلن ساخته می­‌شوند بهتر است دور از شعله‌­ی مستقیم (نور مستقیم خورشید) باشند. زیرا خطر اشتعال و ذوب شدن وجود دارد. در مجموع کاربرد نایلون در کشاورزی بسیار گسترده است و اکثرا از مواد پلی اتیلنی در تولید آن‌ها استفاده می‌شود. شرکت نوآوران کیهان پلاستیک پارسام، در زمینه تولید انواع فیلم‌‌های پلی اتیلن شامل:

 • نایلون گلخانه عریض

 • نایلون مالچ‌ کشاورزی

 • نایلون کشاورزی

 • فیلم استرچ

کیهان پلاستیک در تولید فیلم پنج‌لایه سابقه درخشانی دارد و محصولات این شرکت با بالاترین استانداردها تولید و به بازار عرضه می‌شوند. برای مثال تمامی فیلم‌های گلخانه‌ای این شرکت دارای ضمانت بیمه ایران است. برای دیگر مشخصات نایلون گلخانه می‌توانید به قسمت فروشگاهی سایت کیهان پلاستیک مراجعه کنید.

نایلون عریض 5 لایه کیهان پلاستیک

 

مواد پلی اتیلن در صنعت کشاورزی بسیار مورد توجه قرار دارد، زیرا تا قبل از استفاده، از مواد اولیه پلی اتیلن، تولید و ساخت پوشش کشاورزی و گلخانه‌ای تماما از جنس شیشه و یا چوب بوده است. اما با کشف مواد پلی اتیلنی در تولید فیلم‌های کشاورزی و گلخانه‌ای کاربرد بزرگی را در صنعت کشاورزی و نقش گسترده ای در امور کار‌های کشاورزان داشته است. این گونه است که کاربرد مواد پلی اتیلن در کشاورزی بسیار مورد استقبال واقع شده است.


افزودنی های نایلون گلخانه

 

تا اینجا با کاربرد مواد پلی اتیلن در کشاورزی آشنا شده اید و نمونه ای از محصولاتی که با استفاده از مواد پلی اتیلن تولید می‌شود و در فروشگاه سایت کیهان پلاستیک هم می‌توانید مشاهده کنید، هم آشنا شده اید. مواد پلی اتیلن کاربرد گسترده ای در فعالیت های روز مره کشاورزی گذاشته است. کیفیت آن بسیار در این صنعت مهم بوده و مورد توجه قرار دارد. با توجه به موارد گفته شده، تا قبل از پیدایش فیلم پلی‌اتیلن، پوشش گلخانه‌ها و زمین‌های کشاورزی، چوبی و یا شیشه‌ای بود. اما با استفاده از مواد پلی اتیلن در کشاورزی، تحول بزرگی را در این صنعت رقم زد.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*