کاربرد مواد‌اولیه پلی‌اتیلن در کشاورزی
در این مقاله می خوانیم

  1. تا قبل از پیدایش فیلم پلی‌اتیلن، پوشش گلخانه‌ها و زمین‌های کشاورزی، چوبی و یا شیشه ای بود. در واقع پلی‌اتیلن تحول زیادی نه تنها در بخش کشاورزی، بلکه در صنعت پلاستیک ایجاد کرد. تا جایی که امروزه، نایلون‌های‌عریض چند لایه، لوله های پلی‌اتیلن، انواع مالچ کشاورزی، نایلون سیلویی و بسیاری از کاربردهای دیگر از الزامات امور کشاورزی و باغ داری هستند. در این مقاله به کاربردهای گسترده پلی‌اتیلن در بخش کشاورزی می‌پردازیم. همچنین اشاره‌ای به خواص عمومی پلی‌اتیلن خواهیم داشت.

مواد اولیه پلی اتیلن در نایلون گلخانه چه نقشی دارد

در مورد ویژگی‌های پلی‌اتیلن، بسته به شرایط گرمایی و ضخامت فیلم نایلونی، پلی اتیلن می‌تواند به صورت شفاف، مات و یا شیری رنگ باشد. بنابراین پلی‌اتیلن سبک دارای بیشترین شفافیت، سبک خطی دارای کمترین و پلی‌اتیلن سنگین دارای حداقل شفافیت است. لوله های پلی‌اتیلن و نایلون عریض پوششی گلخانه ها دو تا از عمده‌ترین کاربردهای پلی‌اتیلن در کشاورزی هستند.

 

دلایل استفاده از نایلون گلخانه پلی‌اتیلن

امروزه به دو دلیل ‏از نایلون گلخانه پلی ‌اتیلن استفاده می‌شود : ‎

1- ‎این پلاستیک را می‌توان روی اسکلت‌های دائمی گلخانه به کار برد. حتی می توان نایلون را روی ‏اسکلت‌های کم دوام نیز، مورد استفاده قرار داد‏.

2- ‎هزینه حرارتی این گلخانه‌ها در مقایسه با گلخانه‌های یک‌لایه‌ای ‎به ‏میزان 40 درصد، پائین‌تر است‏.

 

خواص پلی‌اتیلن


• پلی اتیلن دارای استحکام کم است اما خواص عایقی بسیار خوب و ضربه پذیری بالایی دارد و در عین حال دارای اصطکاک پایین است. ضمنا مقاومت بالایی در برابر سایش دارد.
• پلی اتیلن‌ها به عنوان مواد اولیه جهت تولید نایلون، دارای ساختار تقریبا کریستالی و نیز دارای ساختار مولکولی قرینه هستند و هرچه مقدار بلور در آنها بیشتر شود، خواص مکانیکی و شیمیایی پایدارتری خواهند‌ داشت.
• بیشتر پلی اتیلن ها با گرید سبک و متوسط و سنگین دارای مقاومت شیمیایی بالا هستند. این مواد تحت تاثیر اسیدها و بازها قرار نمی‌گیرند.
• پلی اتیلن تقریبا هیچ جذب رطوبتی ندارد و نفوذپذیری کمتری نسبت به سایر پلاستیک ها دارد اما در مقابل اکسیژن و دی اکسید کربن و عطرها به آسانی نفوذپذیری دارد.
• پلی اتیلن کاربردی در تولید نایلون کشاورزی به آرامی سوخته و دارای شعله‌ی آبی‌رنگ است و مثل شعله‌ی شمع، بوی پارافین می‌دهد.

افزودنی های نایلون گلخانه

کاربرد در کشاورزی

پلی اتیلن، بیشترین کاربرد را در پوشش گلخانه ها دارد. تقریباً تمام گلخانه‌های تازه تاسیس از ‏دولایه نایلون با ضخامت‌های متفاوت تشکیل شده‌اند. لایه بیرونی معمولاً 6‎ میلی‌‌متر ضخامت دارد. درحالی که لایه درونی ممکن است 0.1-0.5‏ میلی‌متر ضخامت داشته باشد. پلی اتیلن مورد استفاده برای پوشاندن گلخانه حاوی ماده ضد‏ ‎اشعه ماورای بنفش است. درغیراین‌صورت چنین ورقه نازکی فقط می‌توانست به مدت یک ‏فصل‌ گرم دوام بیاورد.

بدیهی است که دست یابی به تمام این خواص بدون استفاده از افزودنی های مخصوص و ایجاد ساختارهای چندلایه امکان‌پذیر نیست. به همین جهت است که در سال‌های اخیر گرایش تولیدکنندگان، بیشتر به‌سمت تولید فیلم‌های ۵ لایه و بالاتر بوده است. در مطالب قبلی به طورمفصل به فرایند تولید فیلم پنج لایه پرداخته‌ایم.

راهنمای خرید

شرکت نوآوران کیهان پلاستیک پارسام، در زمینه تولید انواع فیلم‌‌های پلی اتیلن شامل: نایلون عریض گلخانه، مالچ‌های کشاورزی و فیلم پنج‌لایه سابقه درخشانی دارد و محصولات این شرکت با بالاترین استانداردها تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*