نایلون گلخانه آنتی فاگ؛ رفع مه‌گرفتگی در گلخانه
در این مقاله می خوانیم

نایلون‌های مورد استفاده در تولید گلخانه، عمدتا از پلی اتیلن تولید می‌شوند و با توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی، افزودنی های خاصی به آن‌ها اضافه می‌شود که هرکدام کاربرد خاصی دارند برای مثال در مکان هایی که رطوبت و شبنم وجود دارد معمولا داخل و اطراف گلخانه را بخار  فرار می‌گیرد در  این حالت افزودنی وجود دارد با اضافه کردن به این محصولات، نایلون ضدبخار گلخانه‌ای را به وجود می آورد که برای تقویت ساختار این نایلون‌ها نیاز به افزودنی برخی مستربچ‌ها به پلاستیک های عریض کشاورزی و گلخانه‌ای وجود دارد. در این مقاله به معرفی نایلون گلخانه آنتی فاگ یا ضد‌مه می‌پردازیم که با افزودنی آنتی فاگ تقویت شده است. در ادامه با ما همراه باشید.

گلخانه‌ها یکی از محیط‌های هستند که با فراهم آوردن مجموعه‌ای از شرایط، محل مناسبی برای کاشت محصولات کشاورزی به شمار می‌روند. در همین راستا بسیاری از کشورهای مختلف دنیا از این ظرفیت برای افزایش تولیدات کشاورزی خود نهایت استفاده را می‌برند. در پوشش گلخانه می‌توان از نایلون یا شیشه استفاده کرد. نایلون گزینه اصلی مورد انتخاب برای پوشش گلخانه‌ها هستند. توجه داشته باشید که نایلون گلخانه هزینه به مراتب کمتری نسبت به شیشه دارد و همچنین در کم‌ترین زمان ممکن گلخانه قابل برپایی است.

نقش افزودنی آنتی فاگ در نایلون گلخانه چیست؟ 

نقش افزودنی آنتی فاگ در نایلون گلخانه چیست؟ 

همان‌طور که اشاره شد، نایلون آنتی فاگ با افزودن مستربچ آنتی فاگ به پلیمر پایه، تولید نایلون به دست می‌آید. اما دلیل این کار چیست؟ در محیط گلخانه همواره تفاوت دمای نسبتا زیادی بین داخل و خارج از گلخانه وجود دارد. این مسئله در فصل سرد سال به طور محسوسی تشدید می‌شود. در این گونه مواقع اختلاف دمای زیاد اصطلاحا منجر به عرق کردن نایلون و تشکیل قطرات شبنم روی آن می‌شود.

آن چیزی که باعث گسترش قطرات شبنم روی سطح نایلون می‌شود، تفاوت کشش سطحی آب بر پلیمر ناقطبی نایلون است. در گذر زمان این قطرات شبنم افزایش پیدا می‌کنند و پس از مدتی تمام سطح نایلون را تحت پوشش خود در می‌آورند. و موجب آفت زدگی در سطح نایلون می‌شود. چون همراه باقطره‌های شبنم آفت‌ها هم به پایین می‌آیند و جمع شدن آفات و حشرات برای گلخانه و گیاهان داخل آن، بسیار مضر است.

نایلون گلخانه ضدمه برای حل این مشکل مورد استفاده قرار می‌گیرد. با افزودنی مستربچ ضد شبنم به مواد اولیه تولید نایلون؛ نایلون ضدمه یا ضدبخار پدید می‌آیدو مشکل تشکیل قطرات شبنم روی نایلون برای همیشه برطرف می‌شود. نایلون گلخانه آنتی فاگ را می‌توان یکی از انواع پوشش گلخانه شناخت، درواقع پوششی از جنس فیلم های پلی اتیلنی که با اضافه کردن افزودنی آنتی فوگ به نایلون گلخانه، این مزایا را برای این پوشش به وجود می‌آورد. این نوع از نایلون گلخانه‌ای را می‌توان در شرایط مکانی که رطوبت و شبنم زیاد است؛ از این قابلیت، برای پوشش گلخانه خود استفاده کرد.

استفاده-از-نایلون-ضد-بخار-در--جاهای-سرد-گلخانه

نایلون ضد بخار چگونه مانع از تشکیل قطرات شبنم روی نایلون می‌شود؟

افزودنی های ضد‌مه که برای تولید نایلون مورد استفاده قرار می‌گیرند، متنوع هستند. انتخاب این افزودنی ها وابسته به نوع پلیمر پایه است. باید توجه داشت که در انتخاب افزودنی آنتی فاگ باید به گونه‌ای عمل کنیم که مستربچ کاملا با پلیمر پایه ناسازگار باشد. شاید بپرسید دلیل این مسئله چیست؟ در پاسخ باید اشاره کنیم که اگر مستربچ و پلیمر پایه سازگار باشند، مستربچ به خوبی در تمام بخش‌های پلیمر توزیع می‌شود.

این چیزی است که در خصوص نایلون گلخانه‌ ضدبخار به هیچ عنوان مطلوب ما نیست. برای تولید نایلون آنتی فوگ نیاز است تا مستربچ داخل تمام بخش‌های پلیمر توزیع نشود و به سمت لایه بالایی پلیمر منتقل شود. نایلون‎‌های گلخانه آنتی فاگ به تنهایی تاثیر زیادی در وزن نایلون گلخانه ندارند اما با اضافه کردن برخی دیگر از افزودنی ها می‌تواند تاثیری در وزن آن داشته باشد. در هنگام برخورد قطرات آب با نایلون گلخانه ضد‌بخار، مستربچ آنتی فاگ موجب تغییر زاویه تماس می‌شود و در نتیجه چسبندگی قطرات شبنم را به حداقل ممکن می‌رساند. در نتیجه قطرات آب حرکت کرده و روی نایلون باقی نمی‌مانند. نکاتی که باید هنگام انتخاب نوع و میزان آنتی فاگ در نظر گرفته شود:

 • پایه پلیمر
 • ضخامت فیلم
 • شرایط فرایندی
 • پارامترهای مؤثر بر تأثیر نایلون ضد‌مه
 • شرایط داخلی و بیرونی گلخانه
 • شیب حداقل ۲۲ درجه برای سقف گلخانه مطلوب است.
 • اتصال صحیح فیلم به گلخانه برای جلوگیری از چین و چروک و موج در سطح فیلم
 • نوع برنامه جریان هوا به گلخانه
 • محاسبه داشتن تجهیزات گرمایشی و مقدار استفاده از آن‌ها
 • ارتفاع گلخانه
 • آبیاری بیش از حد
 • زه‌کشی مناسب در گلخانه

نایلون ضد بخار چگونه مانع از تشکیل قطرات شبنم روی نایلون می‌شود

با رشد روز افزون جمعیت، گلخانه ها نقش اساسی در تولید محصولات کشاورزی مورد نظر مردم ایفا می کنند. نایلون گلخانه آنتی فاگ، تحولی گسترده در صنعت کشاورزی ایجاد کرده است که با جلوگیری از ایجاد مه در گلخانه، از رشد نامتعادل محصولات گلخانه‌ای جلوگیری می‌کند. این موضوع، تا حد زیادی نسبت به خرید خود نایلون از اهمیت بالاتری برخورد دار است.

نایلون‌های گلخانه‌ای، با افزودنی هایی که به آن‌ها اضافه می‌شود، خاص و متمایز می‌شوند. یکی از این افزودنی‌های کاربردی؛ در نایلون گلخانه، افزودنی آنتی فاگ یا آنتی فوگ هست. البته که به آن افزودنی ضدمه در نایلون گلخانه می‌گویند، گاهی هم به آن نایلون ضد بخار می‌گویند. همه این اسم‌ها مشترک است و کارایی آن مانع بخار گرفتن نایلون گلخانه شما می‌شود و قطرات شبنم را از نایلون گلخانه شما دور می‌کند. گلخانه دارانی که این مشکل را دارند، به خوبی این مشکل گلخانه‌ای را درک می‌کنند.

 

در این مقاله با کاربرد نایلون گلخانه‌ آنتی فاگ یا ضد‌مه آشنا شدیم. امروزه اکثر نایلون‌هایی که به عنوان نایلون ضد بخار گلخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای این مستربچ افزودنی هستند. این نایلون‌ها در ابعاد و اندازه‌های مشخصی و با ضخامت‌های گوناگون تولید می‌شوند. برای خرید نایلون گلخانه آنتی فوگ می‌توانید با همکاران ما تماس بگیرید.

شماره های تماس شرکت کیهان پلاستیک

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*