نایلون کشاورزی چیست + انواع نایلون کشاورزی

نایلون کشاورزی که به آن نایلون عریض نیز گفته می­شود نوعی نایلون بر پایه­ ی پلی ­اتیلن است که در صنعت کشاورزی از آن استفاده می شود.کشاورزان برای محافظت از محصول در برابر تغییرات آب و هوایی و جلوگیری از سرمازدگی محصول و همچنین رساندن نور کافی به محصول از این نایلون ­ها استفاده می­کنند.

نایلون­ های کشاورزی با فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد گیاه باعث باروری بیشتر محصول می­شوند و می­توان محصول را 2 الی 3 هفته زودتر از موعد برداشت و روانه ­ی بازار کرد و به این­ ترتیب سود بیشتری را برای کشاورزان به ارمغان می ­آورد.

نایلون­ های کشاورزی در بهبود کیفیت محصولات کشاورزی تاثیر بسزایی دارند. این نایلون­ ها باضخامت ­های متفاوتی و به صورت یک، دو و یا چند لایه تولید می­ شوند و هرچقدر ضخامت لایه­ ها بیشتر باشد به کیفیت نایلون و درنتیجه محصولات کشاورزی افزوده می ­شود؛ نایلون­ های کشاورزی براساس درجه کیفی، سایز، کاربرد، ضخامت، طول و عرض در انواع متفاوتی تولید می­شود،

 

کاربرد نایلون کشاورزی:

نایلون ­های عریض کشاورزی در صنایع کشاورزی و غیر کشاورزی کاربرد دارند از جمله این کاربردها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از نایلون­ کشاورزی در ساختمان سازی به عنوان پوشش بتن و عایقی برای جلوگیری از ورود و خروج سرما و گرما به ساختمان استفاده می­شود.
 • نایلون­های عریض کشاورزی در باربری، پوشش موقت انبارها و بناهای مختلف برای به منظور جلوگیری از خسارات ناشی از آب و هوا و گرد و خاک و… استفاده می­شوند.
 • این نایلون­ ها در دامداری به منظور عایق کردن محل نگهداری دام و حیوانات و ثابت ماندن دمای دامداری کاربرد دارند.
 • نایلون کشاروزی به عنوان پوششی برای سقف گلخانه به کار می­رود و شفاف بودن این نایلون ها باعث عبور نور در محیط گلخانه می­شود.
 • اماکن پرورش قارچ به منظور رعایت اصول لازم برای رشد و پرورش و نگهداری قارچ از نایلون کشاورزی استفاده می­کنند.
 • نایلون ­های عریض در صنعت بسته‌بندی (میوه‌وتره‌بار، تشک و …) و همچنین کاور مبلمان نیز به کار برده می­شوند.

به‌طورکلی نایلون­ های عریض کشاورزی به دلیل ایجاد عایق و پوشش مناسب، در بسیاری از کسب‌وکارها کاربرد دارند و باتوجه‌به نیاز مصرف­ کننده می­توان آن را در ضخامت و عرض ­های متنوع تولید کرد.

ویژگی نایلون‌های کشاورزی:

نایلون‌های کشاورزی ویژگی‌ها و خصوصیات متفاوتی دارند که در زیر به توضیح درباره­ی آن می­پردازیم:

1.      جذب و دفع اشعه ­ها:

نوعی از نایلون ­های کشاورزی وجود دارند که در برابر نور خورشید مقاوم بوده و اشعه ماورا بنفش را از سطح خود عبور نمی ­دهند و به‌این‌ترتیب به رشد بیشتر محصول کمک می­کنند.

همچنین نوعی از این نایلون‌ها با جذب اشعه ­ی مادون‌قرمز، مانع از کاهش دمای گلخانه در شب و آسیب به محصول می­شوند.

2.     الکتریسیته ساکن و نایلون‌های کشاورزی

نوعی از نایلون­ های کشاورزی یا نایلون­ های عریض خاصیت ضد الکتریسیته­ ی ساکن دارند و باعث می­شوند گردوغبار کمتری بر روی محصول بنشیند.

3.    نایلون­ های ضد بخار:

این نوع از نایلون‌های عریض با جلوگیری از ایجاد بخار بر روی نایلون­ ها باعث بهبود و تقویت گیاهان می­شوند.

4.     محافظت از گیاهان و میوه‌ها در برابر آفت، میکروب و بیماری‌ها

 

 

انواع نایلون کشاورزی:

1.      نایلون گلخانه

نایلون مخصوص گلخانه چه نایلونی است و دارای چه ویژگی هایی است؟ کشت گلخانه­ای به کشاورز این امکان را می­دهد تا به رشد گیاهان در خارج از محیط طبیعی و فصل رشد بپردازد، چرا که گرما و رطوبت درون گلخانه حفظ می­شود. از این رو، به نایلون گلخانه ­ای مناسبی احتیاج است تا بتواند شرایط مناسب برای رشد محصولات را فراهم کند.

در تولید نایلون گلخانه ای به منظور بهبود عملکرد این نایلون­ ها از افزودنی­ هایی استفاده می­شود که در ذیل به توضیح آن­ها می ­پردازیم:

افزودنی  Anti UV

 • افزودنی Anti UV به کار رفته در این نایلون هم از گیاه در برابر اشعه فرابنفش محافظت می‌کند و هم طول عمر پلاستیک گلخانه را افزایش  می‌دهد. این افزودنی در 2 رنج 5 درصد و 10 درصد و متناسب با وِیژگی‌های اقلیمی منطقه در پوشش گلخانه به کار برده می‌شوند.

 

افزودنی ضد شبنم  (Anti Fog)

 • خاصیت ضد شبنم یا آنتی فاگ ار ایجاد قطرات شبنم بر روی دیوار داخلی پلاستیک گلخانه جلوگیری می‌کند. این خاصیت تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت محصول و رسیدن بهتر نور به گیاه دارد.

 

افزودنی IR یا مادون قرمز

 • شب‌های سرد زمستان می‌توان نگرانی ناشی از هدر رفت گرمای فضای گلخانه را فراموش کرد در صورتی که نایلون گلخانه شما مجهز به افزودنی IR یا همان مادون قرمز باشد.
 • این خاصیت همچنین به حفظ هوای خنک گلخانه به ویژه در روزهای گرم تابستان کمک زیادی می‌کند. پس در انتخاب نایلون گلخانه خاصیت  IRیا مادون قرمز را فراموش نکنید که به حفظ انرژی گلخانه کمک می‌کند.

 

افزودنی آنتی ویروس

 • این افزودنی از مهم ترین افزودنی هایی است که در محیط مرطوب گلخانه مناسب است. وجود خاصیت آنتی ویروس در نایلون گلخانه، گیاه کشت شده و فضای گلخانه را از هجوم باکتری‌ها و قارچ‌ها در امان نگه می‌دارد.

 

افزودنی EVA

 • این افزودنی زنجیره‌های پلیمری قوی برای نایلون گلخانه ایجاد می‌کند. وجود این افزودنی، افزایش طول عمر، قدرت و استحکام پلاستیک گلخانه را به همراه دارد.

2.     نایلون مالچ

نایلون مالچ که به آن مالچ کشاورزی و یا مالچ پلاستیکی نیز گفته می­شود به پوششی اطلاق می­شود که بر روی خاک قرار گرفته و از خاک در برابر عوامل جوی مانند باد و باران محافظت می­کند و موجب افزایش کیفیت خاک می­شود.

 مالچ کشاورزی به نگهداری بهتر آب برای رشد گیاه کمک می­کند و با گرم نگه داشتن خاک مانع از هدر رفتن رطوبت خاک شده و در زمستان با جلوگیری از کاهش دمای شدید خاک از گیاه محافظت می­کند. همچنین با ممانعت از رسیدن نور به خاک از رشد علف ­های هرز جلوگیری می­کند.

به کشتی که با استفاده از این نایلون­ ها انجام می­شود کشت نایلونی یا کشت زیرلاستیکی می­ گویند.
اما خود مالچ چیست و چرا نایلون آن دارای اهمیت زیادی می باشد برای آشنایی بیشتر با خود مالچ حتما در مقالات ما راجب خود مالچ و انواع آن مطالعه کنید.

3.    نایلون سیلویی

نایلون سیلویی چیست؟ نایلون سیلویی به عنوان یکی از سریع ­ترین و مقرون به صرفه ­ترین راه­ های ذخیره سازی و حفاظت از سیلاژ محسوب می­شود که به تجهیزات خاصی نیاز ندارد و نگهداری محصول را آسان می­کند و به دلیل کاهش هزینه­ ها در مقایسه با سیلوهای بونکری از محبوبیت و مزایای بیشتری برخوردار است.

4.     نایلون ضدعفونی

از نایلون­ ضدعفونی کننده خاک برای کاهش تابش مستقیم نور خورشید، محافظت از محیط زیست و موجودات زنده خاک، اتلاف مواد شیمیایی، عقیم سازی خاک در برابر آفات و باکتری ­های مضر استفاده می­شود.این نایلون­ ها در برابر پارگی و سوراخ شدن مقاومت بالایی دارند.

ابعاد نایلون کشاورزی

 • نایلون­های کشاورزی بسته به کاربرد و تقاضای مشتری در عرض­ ها و به ضخامت ­های متفاوتی تولید می­شوند.
 • این نایلون­ ها به صورت یک یا چند­لایه با عرض 20 سانتی­ متر تا 10 متر و ضخامت 30 تا 400 میکرون قابل تولید است که باتوجه‌به نیاز مشتری سفارشی‌سازی می­شود. هرچقدر ضخامت نایلون افزایش یابد به مقاومت آن افزوده می­شود.

شیوه­ نگهداری از نایلون­ های عریض کشاورزی:

رول نایلون­ های کشاورزی بهتر است به‌صورت افقی، نگه­داری شوند و باتوجه‌به اینکه این نایلون ­ها از فیلم‌های پلی‌اتیلن ساخته می ­شوند بهتر است دور از  شعله­ ی مستقیم (نور مستقیم خورشید) باشند زیرا خطر اشتعال و ذوب شدن وجود دارد. همچنین این نایلون ­ها باید در مکانی سرپوشیده و دور از رطوبت نگه داری شوند.

نایلون­ های کشاورزی را نباید برای مدت‌زمان طولانی مورد استفاده قرار داد زیرا بوبین ­های مقوایی آن تغییر شکل می­دهند، بنابراین یادتان باشد که هرچند وقت یکبار آن­ ها را تعویض کنید.

بهبود عملکرد کشاورزی با نایلون کشاورزی چند لایه

پیشرفت در تکنولوژی نایلون‌ های کشاورزی می‌تواند طیف وسیعی از اهداف تولیدکنندگان و کشاورزان را فراهم کند. تولید و توسعه‌ نایلون کشاورزی چند لایه در سال‌های اخیر مزایای قابل توجهی برای کشاورزان سراسر جهان فراهم آورده است.
طی تحقیقات انجام شده در ایالات متحده، استفاده از نایلون‌ های چند لایه به میزان زیادی به بحران کمبود آب جهانی به‌ویژه در دوران خشک سالی کمک کرده است.
فیلم‌ها با لایه‌ها، ترکیبات، ضخامت‌ها و عرض‌های مختلف خواص متفاوتی دارند که می‌توانند متناسب با مشخصات و محصولات خاص، انتخاب شده و مورد استفاده قرار گیرند.
نایلون های کشاورزی چند لایه شامل نایلون‎ گلخانه، نایلون مالچ و نایلون‌ سیلویی است.
اگر به عنوان کشاورز هنوز نایلون چند لایه را انتخاب نکرده‌اید، زمان آن رسیده که به دلایل مختلفی که در زیر ذکر شده، به استفاده از این نایلون‌ها فکر کنید.

کاربرد مواد‌اولیه پلی‌اتیلن در کشاورزی

تا قبل از پیدایش فیلم پلی‌اتیلن، پوشش گلخانه‌ها و زمین‌های کشاورزی، چوبی و یا شیشه ای بود. در واقع پلی‌اتیلن تحول زیادی نه تنها در بخش کشاورزی، بلکه در صنعت پلاستیک ایجاد کرد. تا جایی که امروزه، نایلون‌های‌عریض چند لایه، لوله های پلی‌اتیلن، انواع مالچ کشاورزی، نایلون سیلویی و بسیاری از کاربردهای دیگر از الزامات امور کشاورزی و باغ داری هستند.
کاربرد مواد پلی اتیلن درکشاورزی  مقاله ای است جداگانه که به کاربردهای گسترده پلی‌اتیلن در بخش کشاورزی پرداخته شده است، همچنین اشاره‌ای به خواص عمومی پلی‌اتیلن خواهیم داشت؛ همچنین برای تهیه محصول و کسب اطلاعات بیشتر از آن میتوانید با شماره های زیرتماس بگیرید تا همکاران ما پاسخگوی سوالات شما باشند یا به صفحه خرید نایلون کشاورزی مراجعه کنید.

شماره های تماس شرکت کیهان پلاستیک

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*