نایلون و نایلکس چیست؟
در این مقاله می خوانیم

شاید بسیار پیش بیاید که مردم کلمات نایلون و نایلکس را به جای یکدیگر به کار ببرند. این مسئله ناشی از آن است که شناخت درستی از تفاوت نایلون و نایلکس وجود ندارد. در این مقاله سعی می‌کنیم تا ضمن معرفی نایلون و نایلکس به بررسی تفاوت‌های آنها بپردازیم، همچنین آشنایی مختصری در رابطه با  انواع کیسه نایلون را داشته باشیم؛ اما واقعا نایلون و نایلکس چیست و تفاوت نایلون و نایلکس درچیست این ها همه سوالاتی است که ذهن خیلی از تولید کننده هارا در اوایل کار به خود مشغول کرده بود.

نایلون، نوعی فیلم دمشی است که از پلی‌اتیلن تولید می‌شود. چهار عنصر کربن، هیدورژن، نیتروژن و اکسیژن از عناصر سازنده نایلون به شمار می‌روند. در کنار هم قرار گرفتن این عناصر خاصیت انعطاف‌پذیری و چغرمگی زیادی را برای نایلون‌ها به ارمغان آورده است. نایلون‌ از دسته‌ای از پلیمرها که دارای ساختاری پلی‌آمیدی هستند، تولید می‌شود. این محصول در درجه‌های مختلفی تولید می‌شود که درجه 6 و 6.6 آن بیشترین میزان کاربرد در بازار و صنایع مختلف را دارند.

نایلکس نیز از ترکیب نوعی پلی‌اتیلن سنگین و سبک ساخته می‌شود که ظاهر خشک و در عین حال مقاوم را برای آن به همراه می‌آورد. میزان چغرمگی نایلکس‌ها در مقایسه با نایلون‌ها کمتر است. نایلکس‌ها را می‌توان در ضخامت‌های مختلف تولید کرد. تفاوت کیسه نایلون و کیسه نایلکس در ضخامت و ظاهر آنها قابل تشخیص است.

تاریخچه نایلون

برای اولین بار شخصی به نام والاس کاروترز در مرکز تحقیقاتی دوپونت، پلیمری به نام نایلون را تولید کرد. این کار در سال 1935 میلادی انجام شد. مصرف این محصول پلیمری به سرعت در بین عموم مردم رواج پیدا کرد. برس مسواک و جوراب زنانه در زمره نخستین مصارف تجاری نایلون هستند که به ترتیب در سال‌های 1938 و 1940 میلادی تولید شدند.

شاید این سوال برای‌ شما پیش بیاید که چرا نایلون تولید شد و در تولید محصولات گوناگون مورد استفاده قرار گرفت؟ پاسخ این سوال را باید در جنگ جهانی دوم جستجو نمود. در آن سال‌ها به دلیل کمبود شدید ابریشم در کشورهای مختلف،‌ محققان به دنبال جایگزینی برای ابریشم بودند؛ البته نه برای مصارف معمولی بلکه برای کاربردهای جنگی از جمله تولید چتر نجات و تایرهای برخی خودروهای نظامی. اما پس از جنگ جهانی دوم، پای نایلون به عرصه تولید محصولات دیگری از جمله فرش و موکت باز شد.

والاس کاروترز در مرکز تحقیقاتی دوپونت، پلیمری به نام نایلون را تولید کرد.

فرق نایلون و نایلکس در ظاهر چیست؟

اگر می‌خواهید تفاوت نایلون و نایلکس را از ظاهر آن‌ها تشخیص دهید، باید بدانید که نایلکس ظاهری خشک و مات دارد. با دست زندن به نایلکس مشاهده خواهید کرد که سر و صدای زیادی تولید می‌کند.

اما در خصوص نایلون قضیه کاملا برعکس است؛ چون نایلون‌ها معمولا دارای ظاهری انعظاف‌پذیر و نرم هستند و سطحی براق و شفاف دارند که نور تا حدودی از آنها عبور می‌کند. موقع استفاده از نایلون سر و صدای چندانی ایجاد نمی‌شود.

تفاوت نایلون و نایلکس

کاربرد نایلون و نایلکس

کاربردهای این دو محصول ریشه در تفاوت نایلون و نایلکس دارند. در خصوص ویژگی‌های نایلکس مطالبی را در بالا عنوان کردیم. در کنار هم قرار گرفتن آن مشخصات باعث شده است تا نایلکس بتواند بارهای بسیار سنگین‌ترین را در مقایسه با نایلون تحمل کند. لذا در بسیاری از میوه‌فروشی‌ها، میادین میوه و تره‌بار و اصنافی که محصولات با وزن نسبتا بالا به مشتری عرضه می‌کنند، از نایلکس استفاده می‌شود. نایلکس به راحتی پاره نمی‌شود؛ آنچه در عمل اتفاق می‌افتد، کش آمدن نایلکس در ازای سنگین‌شدن وزن کالایی است که داخل آن قرار داده می‌شود.

اگر بخواهیم درباره کاربردهای نایلون نیز صحبت کنیم،‌ باید مشخصه تحمل وزن کمتر آن را در مقایسه با نایلکس در نظر بگیریم. لذا نایلون‌ها را بیشتر در جاهایی از قبیل داروخانه‌ها می‌توانید پیدا کنید. در خصوص مصرف خانگی این محصول نیز بسیاری از مواد غذایی را که قرار است در یخچال یا فریزر نگهداری شوند، داخل نایلون می‌گذارند.

انواع نایلون‌ها

نایلون‌ها در گریدهای مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند. انواع نایلون‌ها بر مبنای نوع کاربری آنها عبارتند از:

1- نایلون گلخانه‌ای: حتما برای شما این سوال پیش آمده که نایلون مخصوص گلخانه چیست؟ و چه استفاده ای برای گلخانه دارد، این نایلون‌های در مقایسه با انواع دیگر ارزان‌تر هستند و به همین دلیل پرمصرف هستند. دلیل نامگذاری آنها این است که برای احداث گلخانه بکار می‌روند. این نایلون‌ها ضخامت زیادی دارند و در عین حال سبک هستند.

2- نایلون پشت چسب‌دار: ویژگی اصلی این گروه از نایلون‌ها این است که ناحیه خارجی آنها چسبنده هستند. لذا برای پوشاندن برخی محصولات به منظور حفاظت از آنها از نایلون‌های پشت چسب‌دار استفاده می‌شود. این نایلون‌ها که در اصطلاح عامه به سلفون نیز معروف هستند، ضخامت کمتری در مقایسه با نایلون‌های گلخانه‌ای دارند.

3- نایلون شرینک (شیرینگ): آیا میدانید فیلم شرینک چیست و از چه دسته از نایلون هایی قرار دارد؟ این نایلون‌ها در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شوند. در صنایع مختلف برای حفاظت از محصولات‌شان از این نایلون استفاده می‌شود. این نایلون‌های از پلی‌اتیلن تولید می‌شوند و وقتی در مقابل حرارت قرار می‌گیرند، حالت انعطاف‌پذیر پیدا می‌کنند.

4- نایلون حباب‌دار: نایلون‌های حباب‌دار معمولا قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع نایلو‌های دارند. این نایلو‌های برای حفاظت از محصولاتی استفاده می‌شوند که در برابر ضربه حساس هستند و امکان شکستگی آنها در حین جابجایی وجود دارد. وزن این نایلو‌ن‌ها نیز نسبت به بقیه زیاد‌تر است.

5- نایلون کشاورزی چیست؟: نایلونی است که جهت مصارف کار های کشاورزی استفاده میشود و خود آن به دسته های مختلفی نیز تقسیم میشود .

6- همه چیز درباره فیلم استرچ:فیلم استرچ که به عنوان استرچ‌ بسته‌بندی شناخته می‌شود، فیلم‌ پلاستیکی بسیار کشسانی است که معمولا از پلی‌اتیلن باچگالی کمِ خطی (LLDPE) ساخته شده است و به‌منظور بسته‌بندی به دور وسایل پیچیده می‌شود. فیلم استرچ در بیشتر موارد برای بسته‌بندی و ایمن کردن محصولات، روی پالت‌ها استفاده می‌شود، انواع مختلفی نیز دارد پس برای این که متوجه بشویم فیلم استرچ چیست و چه مدل های مختلفی در صنعت نایلون دارد میتوانید راجب آن در مقالات ما به صورت کامل مطالعه کنید.

7-نایلون صنعتی و ساختمانی: از آن جایی که بسیاری از شرکت‌های ساختمانی از مواد پلاستیکی در بخش‌های مختلف استفاده می‌کنند، دانستن درباره  کاربردهای نایلون در صنعت ساختمان می‌تواند مفید باشد. و این موضوع که نایلون ساختمانی چیست و چند نوع از آن وجود دارد، به طور معمول متخصصان ساخت و ساز، نایلون مورد نظرشان را با توجه به معیارهایی انتخاب میکنند که بد نیست راجب آن ها و انواع آن بدونید

انواع نایلکس‌ها

انواع نایلکس‌های موجود در بازار از نظر نوع کاربری عبارتند از:

1- نایلکس‌های تبلیغاتی: این گروه از نایلکس‌های از بالاترین کیفیت برخوردار هستند. دلیل تولید این گروه از نایلکس‌ها آن است که مردم در هنگام حمل کالاهای مختلف در سطح شهر، از این نایلکس‌ها استفاده کنند که باعث تبلیغات برای برند تجاری ثبت شده روی نایلکس ‌شود.

2- نایلکس‌های دسته رکابی: نایلکس‌‌های دسته رکابی که با نام نایلکس فروشگاهی نیز شناخته می‌شوند، برای استفاده در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میوه و تره‌بار تولید می‌شوند. همچنین برای جابجایی اجناسی که قرار است داخل آنها دیده نشوند، از این نایلکس‌ها استفاده می‌گردد.

3- کیسه‌های زباله: کیسه‌های زباله مشکی رنگی که تقریبا در هر خانه و کسب‌و‌کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند، از نایلکس ساخته می‌شوند.

تفاوت مواد تشکیل دهنده نایلون و نایلکس

تفاوت مواد تشکیل دهنده نایلون و نایلکس

اصلی‌ترین تفاوت نایلون و نایلکس، در مواد تشکیل دهنده آنها است. در تولید نایلون از یک نوع پلی‌اتیلن سبک استفاده می‌شود اما در فرآیند تولید نایلکس، پلی‌اتیلن‌ سبک صرفا سهم 20 درصدی را به خود اختصاص داده است و 80 درصد مواد تشکیل‌دهنده آن از پلی‌اتیلن‌های سنگین ساخته می‌شوند. همین ترکیب است که باعث تحمل وزن بیشتر در نایلکس‌ها می‌گردد.

نایلون و مصرف آن

تا اینجا با تفاوت کیسه نایلون و کیسه نایلکس آشنا شدید. اگر بخواهیم به مصارف بیشتری در خصوص نایلون اشاره کنیم، باید به کاربرد آن در تولید لباس‌های ورزشی اشاره کنیم. لباس‌های ورزشی که از جنس نایلون تولید می‌شوند نسبت به سایر لباس‌ها ارزان‌تر هستند به همین دلیل هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. از نایلون برای تولید برخی دیگر از لباس‌ها نظیر مایو شنا، روپوش‌های کارگاهی و لباس‌های زیر نیز استفاده می‌شود. دیگر وسایلی که از نایلون در تولید آنها استفاده می‌شود عبارتند از: انواع کیف‌های دستی و کوله‌پشتی، چتر، پرده، فرش و موکت، شیلنگ، کابل، نخ صنعتی، تور ماهیگیری و … .

نایلون و ماربرد آن | نایلون PVC

ضخامت نایلون و نایلکس

مسئله ضخامت، یکی از موارد تفاوت نایلون و نایلکس است. هر دو این محصولات را می‌توان در ضخامت زیاد تولید کرد. اما در فرآیند تولید نایلون با ضخامت کم و نازک، مشکلات و چالش‌های زیادی وجود دارد و لذا معمولا نایلون‌ها را فقط در ضخامت‌های متوسط و زیاد مشاهده می‌کنید. اما نایلکس را می‌توان در ضخامت‌های بسیار کم نیز بدون هیچ مشکلی تولید نمود. همچنین شما برای اطلاعات بیشتر با ویژگی محصولات کیهان پلاستیک میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا میتوانید به صفحه خرید کیسه نایلون مراجعه کنید وتوضیحات و  ویدیو تکمیلی راجب محصولات را در آنجا مشاهده بفرمایید.

شماره های تماس شرکت کیهان پلاستیک

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*