انواع نایلون و پلاستیک حبابدار

در صنعت بسته‌بندی از نایلون‌های مختلفی برای روکش کردن محصولات گوناگون استفاده می‌شود. از جمله این نایلون‌ها که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به پلاستیک حباب دار اشاره کرد که در ادامه با انواع پلاستیک حباب دار آشنا خواهیم شد. واقعیت این است که برخی از محصولاتی که در صنایع مختلف تولید می‌شوند، از حساسیت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل تولیدکنندگان به فکر راه چاره‌ای برای نگهداری و محافظت بهتر از آن‌ها، پس از تولید تا زمان رسیدن به دست مشتری افتادند. از رهگذر این چالش نایلون‌های حباب دار تولید شدند. اگر می‌خواهید بدانید نایلون حبابدار چیست و چه کاربردهایی دارد، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

پلاستیک حبابدار چیست؟

همان طور که اشاره کردیم، برخی از محصولاتی که در صنعت تولید می‌شوند، از حساسیت بالاتری برخوردار هستند. ضربه خوردن به این وسایل موجب وارد آمدن آسیب جدی به آن‌ها می‌شود و عملا خسارت‌های سنگینی را روی دست تولید کننده باقی می‌گذارند. به عنوان مثال تجهیزات الکترونیکی و ظروف شکستنی را در نظر داشته باشید. هر کدام از این وسایل در برابر ضربه کاملا حساس هستند. در حین انبار کردن و حمل و نقل این وسایل در صورتی که ضربه به آن‌ها وارد شود، قطعا صدمه خواهند دید.

به همین دلیل کاربرد نایلون‌های حباب دار بسیار اهمیت پیدا می‌کند. اصلی‌ترین نقش این نایلون‌ها جلوگیری از وارد آمدن ضربه به صورت مستقیم به وسایل است. همانطور که از نام این نایلون‌ها مشخص است، حباب‌هایی مملو از هوا در سطح آن‌ها وجود دارد. این حباب‌ها علاوه بر آنکه شدت ضربات وارده به تجهیزات را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهند، نقش عایق را نیز بازی می‌کنند. در ادامه بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد.

 

کاربرد های نایلون حباب دار

انواع نایلون حباب دار

تا اینجا متوجه شدیم که نایلون حبابدار چیست؟ در ادامه لازم است تا به بررسی انواع این نایلون‌ها بپردازیم در حال حاضر حدود پنج نوع از این نایلون‌ها در حال تولید است که عبارتند از:

پلاستیک حباب دار استاندارد

نایلون‌های استاندارد بیشتر برای محصولاتی مانند ظروف شکستنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از نظر قیمت نسبت چهار مدل دیگر که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، ارزان‌تر هستند. به همین دلیل روش بسته‌بندی مقرون به صرفه‌تری به شمار می‌روند. این نایلون‌های در ابعاد و اندازه‌های مختلفی بنا به سفارش مشتری تولید می‌شوند. برخی از آنها به صورت رول و برخی دیگر نیز به صورت پاکت تولید می‌شوند. البته مدل پاکتی آن‌ها کمی گران‌تر از مدل رول شده به حساب می‌آید.

پلاستیک حباب دار فوم‌دار

گاهی اوقات در تولید نایلون حبابدار از یک لایه فوم استفاده می‌شود. فوم به دلیل سطح نرمی که دارد، نقش حفاظتی نایلون را افزایش می‌دهد. از طرفی دیگر فوم در برابر تابش نور مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. اگر وسیله‌ای که تولید می‌شود، برای مدت زمان زیادی در معرض تابش خورشید قرار خواهد گرفت، گزینه اصلی پیش روی شما برای بسته‌بندی آن، نایلون‌های فوم‌دار خواهد بود.

پلاستیک حباب دار چسب‌دار

نایلون‌های چسب‌دار نیز دسته‌ای دیگر از نایلون‌های حباب دار به شمار می‌روند. این نایلون‌ها بیشتر برای بسته‌بندی لوازم منزل و شیشه‌ای از جمله تلویزیون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل خاصیت نسبی چسب‌داری که این نوع نایلون‌ها دارند، به طور کامل به وسیله می‌چسبند. به همین دلیل می‌توانند به راحتی از آن وسایل محافظت کنند و اثرات آسیب‌زای ناشی از ضربه را به بهتر کنترل می‌کند.

پلاستیک حباب دار آنتی استاتیک                           

نقطه ضعف استفاده از نایلون حبابدار چیست؟ واقعیت این است که در صورت استفاده از نایلون حبابدار معمولی، موجب می‌شود که الکتریسیته ساکن نسبتا زیادی در وسایل ایجاد شود. این مسئله برای وسایلی از جمله ظروف شکستنی، خطرناک نیست؛ اما در زمینه تجهیزاتی مانند وسایل الکترونیکی باید نسبت به ایجاد الکتریسیته ساکن حساس باشیم و حتی الامکان جلوی این اتفاق را بگیریم. نایلون‌های حبابدار آنتی استاتیک گزینه مناسبی برای این موارد به شمار می‌روند.

پلاستیک حباب دار ضربه‌گیر قابل بازیافت

در تولید نایلون‌های حبابدار در سال‌های اخیر از برخی مواد پلاستیکی که قابل بازیافت شدن هستند، استفاده می‌شود. این نایلون‌ها در حال رشد هستند و به نظر می‌رسد در آینده نزدیک به عنوان گزینه اول برای نایلون‌های ضربه‌گیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر حدود چهل درصد از مواد اولیه مورد استفاده در تولید این نایلون‌ها، از مواد قابل بازیافت هستند. 

نایلون حبابدار ضربه گیر دو لایه

ایت مدل نایلون نیز به دلیل دولایه بودن دارای ضخامت بیشتری است و بنابراین احتمال پارگی کمتر است. همچنین خاصیت ضربه گیر آن باعث می‌شود این محصول برای بسته بندی کالاهای حساس منلسب باشد.

ویژگی نایلون حباب دار | نایلون حبابدار چیست؟

یکی از ویژگی‌هایی که در خصوص نایلون حبابدار  و یا کاور حباب دار نایلونی که به آن اشاره کردیم، نقش عایق حرارتی است که به خوبی آن را ایفا می‌کند. حباب‌های روی سطح نایلون، از هوا پر شده‌اند. هوا نیز به عنوان یک عایق حرارتی مناسب است که همواره میزان انتقال حرارت در آن بسیار محدود است. به همین دلیل عایق بودن این نایلون نیز به عنوان یک کاربرد جانبی دیگر در دسترس ما قرار دارد.

در فرآیند تولید پلاستیک حباب دار، از ماده اولیه پلیمری به نام پلی اتیلن استفاده می‌شود. به این صورت که دو لایه فیلم پلی اتیلن با ضخامت مشخص آماده می‌شود. سپس این دو لایه روی یکدیگر قرار می‌گیرند. سپس به وسیله دمیدن هوا در میان این دو لایه و محبوس کردن آن، نایلون‌ها تولید می‌شوند. این نایلون‌ها به خوبی می‌توانند در برابر نفوذ حرارت، نور و گردو غبار از خود مقاومت نشان دهند.

 

 هر نوع بسته بندی در صنعت گفته شده که نایلون های مخصوص به خود را دارند، کالاهای حساس و شکننده که در طول مسیر حمل و نقل می‌شوند و در اسباب کشی‌ها و وسایل حساس مثل: کمد‌ها، یخچال، ماشین لباستشویی و… که امکان آسیب دیدن، در طول مسیر و حمل و نقل آن‌ها ممکن است، به وجود بی‌آید. هرکدام این موارد شرایط یکسانی دارند که برای این جور شرایط، ما از نایلون حبابدارد استفاده می‌کنیم. با توجه به نوع کالا و شرایط پیش اومده می‌توانیم از انواع نایلون حباب دار تولید شده، که از کالاها و وسایل خود محافظت می‌کند، استفاده کنیم. نایلون‌های حباب دار یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین نایلون‌های محافظتی برای حمل و نقل کردن ومحافظت از اجناس  است.

لفاف حبابدار پفکی

در بازار این پلاستیک حباب دار را با نام لفاف حبابدار پفکی و یا نایلون پفکی نیز می‌شناسند. این لفاف معمولا به عنوان بسته‌بندی اصلی محصولات مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و صرفا نقش محافظتی را ایفا می‌کند.

 

خصوصیات پلاستیک حبابدار

 • ضربه گیر خوب در مقابل صدمات و خسارات وارده ناشی از جابجایی
 • عایق خوب حرارتی و صوتی
 • مانع نفوذ رطوبت
 • مانع نفوذ نور
 • مانع نفوذ گرد و غبار
 • مانع نفوذ چربی

کاربرد نایلون حباب دار

 • در این قسمت به صورت خلاصه به کاربردهای فراوان نایلون‌های حبابدار اشاره می‌کنیم:
 • بسته‌بندی وسایل و تجهیزات حساس در برابر ضربه
 • بسیاری از مرسولات پستی در بسته‌بندی‌هایی ارسال می‌شوند که داخل آنها با نایلون حبابدار پوشانده می‌شود.
 • در بسیاری از کیسه‌های خواب نیز از این نایلون‌ها استفاده می‌شود که موجب نرمی، راحتی بیشتر و عایق شدن آن در برابر حرارت می‌شود.
 • در مواقعی دیده می‌شود که این نایلون‌ها در نقش عایق در برخی خانه‌ها در کنار پنجره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • بازی کردن با این نایلون‌ها و ترکاندن حباب‌های آنها نیز بعضا به عنوان سرگرمی جالبی برای کودکان و حتی بزرگ‌ترها به شمار می‌رود.

جمع بندی

متوجه شدیم که نایلون حبابدار چیست و چه کاربردی دارد. با انواع پلاستیک حبابدار  و ویژگی‌های آن‌ها آشنا شدیم. نایلون‌های حباب دار یا لفاف حبابدار پفکی جزء آن دسته نایلون صنعتی هستند که برخی از محصولات یا کالاهایی که در صنایع مختلف تولید می‌شوند و از حساسیت بالایی هم برخوردار هستند، نقش محافظتی را برای آن‌ها دارند و همچنین بسیار مقرون به صرفه بوده و از اهمیت زیادی برخورد دار است.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*