انواع نایلون حبابدار یا ضربه گیر
در این مقاله می خوانیم

در صنعت بسته‌بندی از نایلون‌های مختلفی برای روکش کردن محصولات گوناگون استفاده می‌شود. از جمله این نایلون‌ها که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به پلاستیک حباب دار اشاره نمود که در ادامه با انواع نایلون حباب دار آشنا خواهیم شد. واقعیت این است که برخی از محصولاتی که در صنایع مختلف تولید می‌شوند، از حساسیت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل تولیدکنندگان به فکر راه چاره‌ای برای نگهداری و محافظت بهتر از آنها، پس از تولید تا زمان رسیدن به دست مشتری افتادند. از رهگذر این چالش نایلون‌های حباب دار تولید شدند. اگر می‌خواهید بدانید نایلون حبابدار چیست و چه کاربردهایی دارد، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

نایلون حبابدار چیست؟

همان طور که اشاره کردیم، برخی از محصولاتی که در صنعت تولید می‌شوند، از حساسیت بالاتری برخوردار هستند. ضربه خوردن به این وسایل موجب وارد آمدن آسیب جدی به آنها می‌شود و عملا خسارت‌های سنگینی را روی دست تولید کننده باقی می‌گذارند. به عنوان مثال تجهیزات الکترونیکی و ظروف شکستنی را در نظر داشته باشید. هر کدام از این وسایل در برابر ضربه کاملا حساس هستند. در حین انبار کردن و حمل و نقل این وسایل در صورتی که ضربه به آنها وارد شود، قطعا صدمه خواهند دید.

به همین دلیل کاربرد نایلون‌های حباب دار بسیار اهمیت پیدا می‌کند. اصلی‌ترین نقش این نایلون‌ها جلوگیری از وارد آمدن ضربه به صورت مستقیم به وسایل است. همانطور که از نام این نایلون‌ها مشخص است، حباب‌هایی مملو از هوا در سطح آنها وجود دارد. این حباب‌ها علاوه بر آنکه شدت ضربات وارده به تجهیزات را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهند، نقش عایق را نیز بازی می‌کنند. در ادامه بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد.

انواع نایلون حباب دار

تا اینجا متوجه شدیم که نایلون حبابدار چیست؟ در ادامه لازم است تا به بررسی انواع این نایلون‌ها بپردازیم در حال حاضر حدود پنج نوع از این نایلون‌ها در حال تولید است که عبارتند از:

نایلون استاندارد

نایلون‌های استاندارد بیشتر برای محصولاتی مانند ظروف شکستنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از نظر قیمت نسبت چهار مدل دیگر که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، ارزان‌تر هستند. به همین دلیل روش بسته‌بندی مقرون به صرفه‌تری به شمار می‌روند. این نایلون‌های در ابعاد و اندازه‌های مختلفی بنا به سفارش مشتری تولید می‌شوند. برخی از آنها به صورت رول و برخی دیگر نیز به صورت پاکت تولید می‌شوند. البته مدل پاکتی آنها کمی گران‌تر از مدل رول شده به حساب می‌آید.

نایلون فوم‌دار

گاهی اوقات در تولید نایلون حبابدار از یک لایه فوم استفاده می‌شود. فوم به دلیل سطح نرمی که دارد، نقش حفاظتی نایلون را افزایش می‌دهد. از طرفی دیگر فوم در برابر تابش نور مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. اگر وسیله‌ای که تولید می‌شود، برای مدت زمان زیادی در معرض تابش خورشید قرار خواهد گرفت، گزینه اصلی پیش روی شما برای بسته‌بندی آن، نایلون‌های فوم‌دار خواهد بود.

نایلون چسب‌دار

نایلون‌های چسب‌دار نیز دسته‌ای دیگر از نایلون‌های حباب دار به شمار می‌روند. این نایلون‌ها بیشتر برای بسته‌بندی لوازم منزل و شیشه‌ای از جمله تلویزیون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل خاصیت نسبی چسب‌داری که این نوع نایلون‌ها دارند، به طور کامل به وسیله می‌چسبند. به همین دلیل می‌توانند به راحتی از آن وسایل محافظت کنند و اثرات آسیب‌زای ناشی از ضربه را به بهتر کنترل می‌کند.

نایلون آنتی استاتیک                           

نقطه ضعف استفاده از نایلون حبابدار چیست؟ واقعیت این است که در صورت استفاده از نایلون حبابدار معمولی، موجب می‌شود که الکتریسیته ساکن نسبتا زیادی در وسایل ایجاد شود. این مسئله برای وسایلی از جمله ظروف شکستنی، خطرناک نیست؛ اما در زمینه تجهیزاتی مانند وسایل الکترونیکی باید نسبت به ایجاد الکتریسیته ساکن حساس باشیم و حتی الامکان جلوی این اتفاق را بگیریم. نایلون‌های حبابدار آنتی استاتیک گزینه مناسبی برای این موارد به شمار می‌روند.

نایلون ضربه‌گیر قابل بازیافت

در تولید نایلون‌های حبابدار در سال‌های اخیر از برخی مواد پلاستیکی که قابل بازیافت شدن هستند، استفاده می‌شود. این نایلون‌ها در حال رشد هستند و به نظر می‌رسد در آینده نزدیک به عنوان گزینه اول برای نایلون‌های ضربه‌گیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر حدود چهل درصد از مواد اولیه مورد استفاده در تولید این نایلون‌ها، از مواد قابل بازیافت هستند. 

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*