انواع نایلون بسته بندی در صنعت
در این مقاله می خوانیم

نایلون‌ها یکی از پرکاربردترین مواد در صنعت بسته‌بندی به شمار می‌روند. قیمت مناسب و همچنین قابلیت‌های بسیار خوب منجر شده است که بسیاری از تولیدکنندگان محصولات مختلف، بسته‌بندی نایلونی را به عنوان انتخاب اول خود در نظر بگیرند. نایلون های بسته بندی تنوع زیادی دارند و در ابعاد و اندازه‌های مختلفی در بازار به فروش می‌رسند. استفاده از نایلون‌ها در زندگی روزمره ما به حدی زیاد شده است که امروزه تقریبا از زندگی ما جداشدنی نیستند. انواع نایلون بسته بندی با اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی تحمل وزن بالایی دارند و برای حمل محصولات سنگین استفاده می‌شوند. برخی دیگر نیز برای محافظت از محصولات در برابر عوامل مخربی مانند مواد شیمیایی و تابش نور خورشید کاربرد دارند. در ادامه به معرفی انواع نایلون بسته بندی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد، بحث می‌کنیم.

انواع نایلون های بسته بندی

 برخی از مهم‌ترین انواع نایلون‌های بسته بندی که در حال حاضر در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  • نایلون بسته بندی شیرینگ
  • نایلون های بسته بندی مواد غذایی
  • نایلون بسته بندی استرچ پالت بند
  • نایلون بسته بندی حبابدار
  • نایلون بسته بندی خیاری

نایلون بسته بندی شیرینگ

شیرینگ‌ها یکی از پرکاربردترین انواع نایلون‌هایی هستند که در صنعت بسته‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین کاربردهایی که همه ما از این نایلون‌ها می‌شناسیم، بسته‌بندی نوشابه‌ها است. معمولا نوشابه‌ها در باکس‌های 6 تایی و 12 تایی عرضه می‌شوند. تولید کنندگان از نایلون شیرینگ برای بسته‌بندی این تعداد نوشابه در کنار یکدیگر استفاده می‌کنند. این دسته از نایلون‌ها در انواع تک لایه و چند لایه تولید می‌شوند. ویژگی مهم نایلون‌های شیرینگ این است که در صورتی که در معرض حرارت قرار بگیرند، جمع می‌شوند و حالت اولیه خود را از دست می‌دهند. در ادامه ظرف مدت زمان کوتاهی مجددا سفت شده و محصولات را بسته‌بندی می‌کنند. امکان چاپ نیز روی این دسته از نایلون های بسته بندی وجود دارد.

نایلون شیرینگ بسته بندی

اگر میخواهید برخی از محصولات خود را شیرینگ کنید باید آشنایی با انواع شیرینگ بسته بندی و کاربرد های آن را هم بلد باشید. ممکن شما نایلون شیرینگ را به عنوان بسته بندی خود استفاده کرده باشید، اما در واقع ممکن است، برای محصول شما، اسرچ های بسته بندی مناسب باشد. پس باید انواع نایلون ها را به خوبی بشناسید چون هر محصولی یا کالایی می‌تواند، نایلون بسته بندی مخصوص به خود را داشته باشد.

نایلون استرچ یا پالت بند

این دسته از نایلون‌ها برای بسته‌بندی محصولات در ابعاد بزرگ کارگاه‌ها و کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر برای خرید مبل اقدام کرده باشید، حتما مشاهده می‌کنید که تولید کننده مبل‌ها را به کمک نایلون پوشش می‌دهد. این نایلون‌ها دقیقا همان نایلون استرچ یا پالت بند هستند. بسیاری از کارخانه‌های تولیدکننده محصولات مختلف نیز از استرچ  پالت بند برای بسته‌بندی استفاده می‌کنند. نکته مهم در خصوص نایلون‌های استرچ این است که دارای خاصیت آنتی استاتیک باشند و اجازه تجمع الکتریسیته ساکن و گرد و خاک را روی نایلون نمی‌دهند.

انواع نایلون های بسته بندی استرچ

درواقع این که از پالت بند برای بسته بندی محصولات استفاده می‌شود عالی است اما نایلون های استرچ کاربرد های گوناگونی را دارند و حتی در کشاورزی هم نیز استفاده می‌شود. نایلون استرچ در صنعت بسته بندی یک مزایای کاربردی است. بسیاری از تولید کننده ها و صنعت گران از این نوع نایلون استقبال  می‌کنند و به تعداد بالایی آن را خریداری کرده و در انبار های خود ذخیره می‌کنند.

نایلون بسته بندی مواد غذایی

نایلون بسته بندی مواد غذایی

نکته مهم در خصوص نایلون بسته‌بندی مواد غذایی، مسئله بهداشتی بودن آن‌ها است. استرچ مواد غذایی یکی از مهم‌ترین انواع نایلون بسته‌بندی مواد غذایی است که در خانه همه ما نیز معمولا وجود دارد، اما به صورت سلفون هستند. نایلون های غذایی معمولا در مقایسه با سایر نایلون‌ها از ضخامت کمتری برخوردار هستند. موادی که در تولید نایلون بسته‌بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، همواره باید فودگرید باشند و توسط مراجع بهداشتی کشور مورد تایید قرار بگیرند. مسئله مهم دیگر در خصوص نایلون بسته بندی غذایی، محافظت از مواد غذایی در برابر تماس مستقیم تابش خورشید است.

نایلون بسته بندی حبابدار

نایلون بسته بندی حبابدار

نایلون های بسته بندی حبابدار همان نایلون‌هایی هستند که همه تجربه سرگرم شدن با آن‌ها را داریم. این دسته از نایلون‌ها برای بسته‌بندی محصولاتی که حفاظت از آن‌ها در برابر شکستن اهمیت دارد، استفاده می‌شوند. محصولات شکستنی و الکترونیکی از جمله مهم‌ترین محصولاتی هستند که حتما برای بسته‌بندی آن‌ها باید از نایلون حبابدار استفاده شود.

 نایلون بسته بندی خیاری

نایلون بسته بندی خیاری

نایلون بسته بندی خیاری به نایلون های بزرگی گفته می‌شود که دارای یک سری از ویژگی هایی مانند دارا بودن ضخامت زیاد نایلون و بدون دسته، گفته می شود، که جهت بسته بندی میوه ها و صیفی جات و… در میوه فروشی ها و بازارهای میدان تره بار مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از کیسه نایلون ها در اوایل با هدف بسته بندی خیار به منظور تر و تازه نگه داشتن آن تولید شد؛ ولی بعدها به دلیل ویژگی های مثبتی که داشتند، به یکی از نایلون های پرمصرف و پر کاربرد در بازار پلاستیک تبدیل شد.

 

محصولات و کالا های زیادی در طول روز تولید می‌شود کالا های بزرگ، کوچک، مواد غذایی، شوینده ها و… هر کدام این محصولات و کالاها باید در طول روز حمل و نقل شود و به مقصد خود برسد. خیلی از کالا ها باید در انبار ذخیره می‌شود، تا نوبت استفاده از آن‌ها برسد. برای  محافظت، حمل و نقل و نو نگه داشتن این محصولات می‌توان از نایلون های بسته بندی استفاده کرد. نایلون بسته بندی انواع زیادی دارد، با توجه به شرایط و نوع کالا یک نوع از نایلون بسته بندی استفاده می‌شود. و از لحاظ قیمت و مقرون به صرفه بودن، نیز نایلون های بسته بندی بهترین گزینه هستند.

 

کلام پایانی

در این مقاله با انواع نایلون های بسته بندی آشنا شدیم. این نایلون‌ها در انواع مختلف و ابعاد و اندازه‌های گوناگون بنا به سفارش مشتری تولید می‌شوند. نایلون حبابدار به عنوان گران‌ترین نوع نایلون‌های بسته بندی به شمار می‌رود. برای خرید نایلون بسته‌بندی حتما نسبت به بهداشتی بودن نایلون‌ها دقت لازم را داشته باشید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

برترین و بروزترین ها