مقایسه بسته بندی استرچ با بسته بندی شرینک

هنگامی‌که صحبت از محافظت از محصولات می‌شود یا این‌که قرار است در حمل و نقل، محصولات و کالاها را سالم و آکبند جابجا کنیم، بسته بندی استرچ و بسته بندی شرینک اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند.
اگرچه این دو نوع بسته بندی تفاوت‌های زیادی دارند، اما اغلب اشتباه گرفته می‌شوند. هدف این مقاله این است که تفاوت این دو محصول و کاربرد هر دو آن‌ها را به طور خلاصه بیان کند.

 

استرچ چیست؟

بسته بندی استرچ یک فیلم پلاستیکی قابل انعطاف است که دور محصولات پیچیده می‌شود. فیلم استرچ زمانی که روی هم پیچیده می‌شود، به هم می‌چسبد. این کشسانی، بار را محکم و سفت نگه می‌دارد. فیلم های استرچ پس از بسته بندی نیازی به استفاده از گرما ندارند.

بسته بندی استرچ

 

از چه موادی ساخته شده است؟

بیشتر فیلم های استرچ از مواد اولیه پلی اتیلن ساخته می‌شود.

 

استرچ برای چه کاری مورد استفاده قرار می گیرد؟

این نوع بسته بندی معمولا برای نگهداری بارها و محصولات بر روی یک پالت که برای حمل و نقل و ذخیره سازی است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسته بندی استرچ می‌تواند در انواع فیلم‌ها ارائه شود. برخی از نمونه‌ها عبارتند از: بسته بندی استرچ UV، بسته بندی پالت منفذدار، فیلم استرچ ضد استاتیک، فیلم استرچ رنگی و غیره.

 

مزایای فیلم استرچ چیست؟

1.قیمت

یکی از مزایای کلیدی بسته بندی با استرچ، مقرون به صرفه بودن آن است که نسبت به انواع دیگر بسته بندی پالت قیمت کمتری دارد. علاوه بر این تجهیزات مورد نیاز برای بسته بندی استرچ ارزان‌تر از انواع دیگر بسته بندی است.

2.محافظت

استرچ چندین دهه است که برای محافظت و ایمنی محصولات در برابر رطوبت و گرد و غبار استفاده می‌شود. این نوع بسته بندی ایمن است و می‌توان با استفاده از فیلم‌های دارای خاصیت UV در مقابل نور خورشید از کالا محافظت کرد.

3.سازگاری

بسته بندی با استرچ بسیار تطبیق‌پذیر است و تقریبا برای هر نوع کالایی به‌کار برده می‌شود. کشش آن برای انواع سطوح و با هر شکل قابل استفاده است.

فیلم استرچ

 

تجهیزات مورد نیاز

در روش دستیِ استفاده از فیلم استرچ، سرعت انجام کار بسیار پایین است و هزینه نیروی انسانی به کار گرفته شده برای آن بسیار بالاست.
دستگاه‌های بسته بندی استرچ به کاهش ضایعات و افزایش کارایی کمک می‌کند. دستگاههای نیمه اتوماتیک شامل بسته بندی های دوّار است که در آن بار بر روی یک صفحه قرار می‌گیرد و توسط فیلم پیچیده می‌شود که به صورت عمودی حرکت می‌کند. بسته بندی های بازوی دوّار دور یک بار ثابت می‌چرخند تا بسته بندی شوند. بسته بندی های مداری شامل تغذیه بار با وجود یک حلقه متحرک فیلم است.
بسته بندی های اتوماتیک شامل تسمه‌های نقاله و ماشین های اتوماتیک برای برش و مهر و موم شدن بسته بندی استرچ است.

 

شرینک چیست؟

شرینک نوع دیگری از فیلم پلاستیک شفاف است ولی ویژگی های بسته بندی با فیلم استرچ را ندارد. در بیشتر موارد از شرینک برای بسته بندی یک محصول استفاده می‌شود، اما ممکن است برای بسته بندی چندین محصول در کنار هم استفاده شود.
بر خلاف فیلم استرچ که چندین بار دور پالت پیچیده می‌شود، بسته بندی شرینک به آرامی در اطراف یک محصول یا بار پوشانده می‌شود و با اِعمال گرما، محکم شرینک می‌شود. این نوع بسته بندی معمولا ظاهری حرفه‌ای برای محصول ایجاد می‌کند.

بسته بندی شیرینگ

 

از چه موادی ساخته شده است؟

بیشتر آنها از مواد اولیه پلی اتیلن ساخته می شوند.

 

بسته بندی شرینک برای چه کاری استفاده می شود؟

این نوع بسته بندی معمولا برای محافظت از یک محصول در برابر گرد و غبار یا هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد یا کالاهای کوچک‌تر را به طور محکمی با هم ترکیب می‌کند. همچنین می‌تواند محصولات را روی پالت بپیچد، هرچند این کار چندان متعارف نیست. این بسته بندی به طور گسترده‌ای برای پوشاندن مواد غذایی استفاده می‌شود. به عنوان مثال پنیر، گوشت و سبزیجات، انواع بطری‌ها و…

 

بسته بندی شرینک چه مزایایی دارد؟

1. محافظت

بسته بندی شرینک هم مانند استرچ برای محافظت از محصولات در برابر آب و هوا، آسیب ناشی از رطوبت، گرد و غبار و … بسیار مناسب است.

2. بسته بندی حرفه ای

این نوع بسته بندی به دلیل شفافیتی که دارد محصولات به خوبی نمایش می دهد. از طرفی بر روی این بسته بندی می‌توان انواع چاپ ها را اعمال کرد.

3. قدرت تهویه

بسته بندی شرینک توانایی تهویه دارد. بنابراین هر گونه صدمه ای را که می تواند از طریق رطوبت ایجاد کند را کاهش می‌دهد.

بسته بندی شیرینگ

 

تجهیزات مورد نیاز

استفاده از دستگاه گرمایشی برای هر نوع بسته بندی شرینک لازم و ضروری است. برخی از دستگاه‌های بسته بندی شرینک برای گرم کردن عبارتند از: اسلحه های حرارتی که جریان هوای گرم را آزاد می‌کنند، تونل‌های شرینک که بر رویِ یا اطرافِ سیستم نوار نقاله برای عبور محصول و اجاق‌ها نصب می‌شوند.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط:

نایلون ساختمانی

کاربرد نایلون در صنعت ساختمان

در این مطلب، به کاربرد گسترده ی پلاستیک در صنعت ساختمان پرداخته ایم. از آن جایی که بسیاری از شرکت‌های ساختمانی از مواد پلاستیکی در بخش‌های

فرایند مرحله به مرحله اکستروژن

در مقالات قبلی با فیلم 5 لایه اکستروژن و فرایند اکستروژن بادی آشنا شدیم. به دلیل راحتی کار و همچنین کارآمد بودن دستگاه اکسترودر و فرایند

error:
صحبت در واتس‌اپ
سلام
جهت سفارش برای ما پیام بفرستید