فرایند مرحله به مرحله اکستروژن
در این مقاله می خوانیم

 به دلیل راحتی کار و همچنین کارآمد بودن دستگاه اکسترودر و فرایند اکستروژن، امروزه این روش کاربرد فراوانی پیدا کرده است. برای انجام فرایند اکستروژن پلاستیک، نیاز به مواد پلاستیکی ذوب شده، وارد شدن نیروی فشار به قالب برش، برای شکل دادن پروفیل و در نهایت برش آن در قطعات مختلف داریم. کیفیت بالای ساخت، قیمت مناسب و کاربرد وسیعی که این دستگاه دارد آن‌را تبدیل به گزینه مناسبی برای بسیاری از تولید کنندگان فعال در زمینه های کشاورزی، لوله کشی، صنایع بسته بندی پلاستیکی، عایق سیم برق و کابل سازی و……کرده است. در ادامه با ما همراه باشید تا فرایند مرحله به مرحله اکستروژن نایلون  رو باهم بررسی کنیم.

فرایند اکستروژن پلاستیک

قبل از پرداختن به فرایند اکستروژن پلاستیک، تهیه ماشین آلات و تجهیزات مربوطه (بویژه دستگاه اکستروژن پلاستیک) اهمیت بالایی دارد. اجزای اصلی ماشین اکسترودر شامل یک قیف، سیلندر، پیچ درایو و موتور پیچ درایو هستند. دومین جز مهم در این دستگاه دسترسی به مواد خام پلاستیکی گرمانرم یا برگشت پذیری است که مخصوص اکستروژن است.بیشتر عملیات اکستروژن پلاستیک بستگی به کیفیت رزین پلاستیکی دارد که سرعت ذوب شدن و بارگذاری خوبی داشته باشد. مواد رایجی که در فرایند اکستروژن بکار می‌روند شامل:

پلی استایرن، PVC، پلی اتیلن ، پلی پروپیلن و ABS است. آخرین جز، از اجزای مهم در اکستروژن پلاستیک، قالب برش است. قالب ها معمولا بسته به نوع کارکردشان، باید سفارشی تولید شوند و در کاربری های مختلف انواع متفاوتی خواهند داشت. بسیاری از شرکت ها برای دستیابی به نتایج مناسب یا سرعت بخشیدن به فرآیند تولید، از فرآیند های اکستروژن تخصصی استفاده می کنند. فرآیندهای اکستروژن تخصصی مشترک شامل موارد زیر است:

اکستروژنه

برای ساخت محصولات پلاستیکی مانند کیسه های مواد غذایی و روکش مواد غذایی برای حفظ آن ها در برابر آلودگی محیط، باکتری ها و قارچ ها از آن ها استفاده می‌شود. به این صورت که در این فرآیند قالب ها به صورت عمودی و استوانه ای شکل می گیرند که پلاستیک مذاب را به صورت شکل داده شده و خنک شده به سمت بالا می کشد و می توان گفت محصول نهایی را به صورت سریع تولید می‌کند.

Coextrusion

چندین لایه از مواد به طور هم زمان اکسترود می‌شوند. دو یا چند اکسترودر انواع مختلف پلاستیک را در یک سر اکستروژن تغذیه می‎‌کنند. به این صورت که در این روش از چند اکسترودر تک ماردون پشت سر هم استفاده می‌شود و پس از اتمام کار هر اکسترودر، مواد به اکسترودر بعدی منتقل می‌شود.

Overjacketin

اکستروژن مواد پلاستیکی، برای پوشاندن یک مورد در پوشش پلاستیکی محافظ استفاده می‌شود. برای تولید جک های بیرونی سیم و کابل از مواد بازیافتی معمولا از این روش استفاده می شود و می توان گفت رایج ترین موارد استفاده از آن‌ها است.

روش تزریق

روش های تزریق مواد در این فرآیند به این صورت است که پلاستیک مذاب به قالب تزریق می‌شود و سپس اجازه می دهد تا خنک شود و به شکل مورد نیاز دست یابد.

اکستروژن ضربه

این فرایندی است که برای ساخت اشیاء توخالی مانند بطری های پلاستیکی و ظروف استفاده می‌شود. در این فرآیند پس از تزریق، هوای گرم پلاستیکی با فشار در قالب دمیده می‌شود تا پلاستیک به شکل لازم برسد. در بعضی از روش های انجام اکستروژن، مواد پلاستیکی، نیز از ورق های پلاستیکی برای اعمال درجه حرارت و فشار بالا استفاده می‌شود.

 

فرایند مرحله به مرحله اکستروژن عکس توضیحی

 

مرحله اول فرایند اکستروژن

در اولین مرحله، مواد اولیه ای که قبل تر اشاره کردیم، توسط اپراتور دستگاه به مخزن ورودی ریخته می‌شود. سپس به سمت اکسترودر می‌رود تا آنجا حرارت دیده و به حالت مذاب درآید. برای این کار به فشار بالایی برای حرکت مواد در طول لوله نیاز داریم که در واقع پیچ دوار همین عمل را انجام می‌دهد. پس از ذوب شدن پلاستیک پیچ دوار همچنان به عنوان پمپ عمل کرده و پلاستیک مذاب را به سمت قالب برش هدایت می‌کند.

مرحله اول فرایند اکستروژن

مرحله دوم فرایند اکستروژن

مرحله بعد از دمیدن باد، خنک سازی فیلم است. در واقع هوایی که در حباب دمیده می‌شود، هم عمل خنک سازی فیلم پنج لایه را انجام داده و هم با فاصله‌ای که ایجاد می‌کند مانع از برخورد فیلم ها می‌شود.

مرحله سوم فرایند اکستروژن

فیلم پنج لایه تولید شده وقتی به بالای برج حباب می‌رسد، آماده ی سوارشدن روی نوار نقاله می‌شود. خروجی تمامی این مراحل رول فیلم است که در قطعات از پیش تعیین شده از خظ تولید به سمت انبار می‌رود.

تمام مطالبی که تا الان گفته شد فرایند اکستروژن بادی را تشکیل می‌دهند. کارخانجاتی که در زمینه پلاستیک فعالیت دارند نیزهمین روش را انتخاب کرده اند. در این مقاله سعی کردیم به صورت مختصر و کاربردی به توضیح فرایند اکستروژن بادی بپردازیم. در ادامه شما را به مشاهده ی ویدیو مرتبط با توضیحات داده شده در مقاله دعوت می‌کنیم.

 

سیلندر اکسترودر نایلون

شبیه به اکستروژن فیلم دمیده است، اما با تفاوت های خاص خود به این صورت که قالب هایی هستند که برای اکستروژن لوله استفاده می شوند. به طور معمول این نوع قالب ها را برای ساخت محصولاتی مانند لوله‌های PVC می توان استفاده کرد. یکی از ویژگی‌های کلی که در انواع قالب ها قابل مشاهده است، منحصر به فرد بودن آن ها برای ساخت مواد گوناگون است. یعنی از هر کدام از آن ها برای ساخت یک محصول خاص استفاده می شود.

اکستروژن بیش از جک

وقتی ما به یک سیم و کابل دقت می کنیم متوجه می شویم که یک لایه بیرونی از پلاستیک از آن ها به عنوان عایق آن ها محافظت می کند، در روش اکستروژن بیش از جک از قالب هایی استفاده می کنند که به عنوان عایق هایی در برابر فشار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مرحله دوم فرایند اکستروژن

بسته به آنچه برای سیم لازم است که در انواع سیم ها می توانند متفاوت باشند، قالب ها به این پلاستیک ها اجازه می دهند تا سیم را درست قبل از پایان فرایند، پوشش بدهند و آماده برای مرحله پایانی یعنی خروج محصول نهایی شوند، به طوری که از مدتها قبل از چسبندگی خوب مواد اطمینان حاصل کنند.

 

فرایند اکستروژن پلاستیک، یک فرایند کاملا استاندارد برای تولید فیلم‌های عریض 5 لایه با کیفیت جهت مصرف در صنایع مربوطه، است. طی فرایند مرحله به مرحله اکستروژن  نایلون، با استفاده از دستگاه‌ها و مواد موجود و فرمولی که چگونه از این موارد، باید استفاده شود؛ یک مهارتی است که با تحقیق، مطالعه وتجربه به دست می‌آید، سپس، محصول درجه یک  مورد نظر، تولید شده و روانه بازار می‌شود. کسانی که تولید کننده نایلون‌های عریض هستند و یا می‌خواهند تولید کننده شوند، باید با فرایند اکستروژن پلاستیک آشنایی داشته باشند.

 

تا اینجای مقاله با فرایند اکستروژن پلاستیک آشنا شدیم و فهمیدیم که بودن دستگاه اکسترودر و فرایند اکستروژن، همراه با مواد اولیه موجود در پلاستیک امروزه در تولید فیلم های عریض 5 لایه یک فناوری بسیار پیشرفته است، همچنین فرایند مرحله به مرحله اکستروژن نایلون رو باهم مرور کردیم جهت هر گونه سوال در رابطه با فرایند اکستروژن در قسمت دیدگاه این صفحه می‌توانید نظر خود را ثبت کنید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*