فرایند مرحله به مرحله اکستروژن
در این مقاله می خوانیم

در مقالات قبلی با فیلم پنج لایه اکستروژن و فرایند اکستروژن بادی آشنا شدیم. به دلیل راحتی کار و همچنین کارآمد بودن دستگاه اکسترودر و فرایند اکستروژن، امروزه این روش کاربرد فراوانی پیدا کرده است. برای انجام فرایند اکستروژن پلاستیک، نیاز به مواد پلاستیکی ذوب شده، وارد شدن نیروی فشار به قالب برش، برای شکل دادن پروفیل و در نهایت برش آن در قطعات مختلف داریم. کیفیت بالای ساخت، قیمت مناسب و کاربرد وسیعی که این دستگاه دارد آنرا تبدیل به گزینه مناسبی برای بسیاری از تولید کنندگان فعال در زمینه های کشاورزی، لوله کشی، صنایع بسته بندی پلاستیکی، عایق سیم برق و کابل سازی و……کرده است.

ماشین اکستروژن برای مصارف صنعتی

قبل از پرداختن به فرایند اکستروژن، تهیه ماشین آلات و تجهیزات مربوطه (بویژه دستگاه اکستروژن پلاستیک) اهمیت بالایی دارد. اجزای اصلی ماشین اکسترودر شامل یک قیف، سیلندر، پیچ درایو و موتور پیچ درایو هستند. دومین جز مهم در این دستگاه دسترسی به مواد خام پلاستیکی گرمانرم یا برگشت پذیری است که مخصوص اکستروژن است. بیشتر عملیات اکستروژن بستگی به کیفیت رزین پلاستیکی دارد که سرعت ذوب شدن و بارگذاری خوبی داشته باشد. مواد رایجی که در فرایند اکستروژن بکار می‌روند شامل: پلی استایرن، PVC، پلی اتیلن ، پلی پروپیلن و ABS است. آخرین جز، از اجزای مهم در اکستروژن پلاستیک، قالب برش است. قالب ها معمولا بسته به نوع کارکردشان، باید سفارشی تولید شوند و در کاربری های مختلف انواع متفاوتی خواهند داشت.  

فرایند مرحله به مرحله اکستروژن عکس توضیحی

مرحله اول

در اولین مرحله، مواد اولیه ای که قبل تر اشاره کردیم، توسط اپراتور دستگاه به مخزن ورودی ریخته می‌شود. سپس به سمت اکسترودر می‌رود تا آنجا حرارت دیده و به حالت مذاب درآید. برای این کار به فشار بالایی برای حرکت مواد در طول لوله نیاز داریم که در واقع پیچ دوار همین عمل را انجام می‌دهد. پس از ذوب شدن پلاستیک پیچ دوار همچنان به عنوان پمپ عمل کرده و پلاستیک مذاب را به سمت قالب برش هدایت می‌کند.

مرحله اول فرایند اکستروژن

مرحله دوم

مرحله بعد از دمیدن باد، خنک سازی فیلم است. در واقع هوایی که در حباب دمیده می‌شود، هم عمل خنک سازی فیلم پنج لایه را انجام داده و هم با فاصله ای که ایجاد می‌کند مانع از برخورد فیلم ها می‌شود.

مرحله سوم

نایلون پنج لایه تولید شده وقتی به بالای برج حباب می‌رسد، آماده ی سوارشدن روی نوار نقاله می‌شود. خروجی تمامی این مراحل رول فیلم است که در قطعات از پیش تعیین شده از خظ تولید به سمت انبار می‌رود.

مرحله دوم فرایند اکستروژن

تمام مطالبی که تا الان گفته شد فرایند اکستروژن بادی را تشکیل می‌دهند. کارخانجاتی که در زمینه پلاستیک فعالیت دارند نیزهمین روش را انتخاب کرده اند. در این مقاله سعی کردیم به صورت مختصر و کاربردی به توضیح فرایند اکستروژن بادی بپردازیم.

در ادامه شما را به مشاهده ی ویدیو مرتبط با توضیحات داده شده در مقاله دعوت می‌کنیم.

 

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*