شرینک چیست؟ خرید و استعلام قیمت فیلم شرینک

شرینک بسته بندی یا فیلم شرینک (که در بین عموم به شرینگ و یا شیرینگ نیز شناخته می‌شود)، یکی از محصولات پرکاربردی است که از مواد پلیمری ساخته می‌شود. شرینک بسته بندی می‌تواند به گونه‌ای ساخته شود که از هر دو جهت جمع شود. (هم جهت افقی و هم جهت عمودی). فیلم شرینک در حین بسته‌بندی و زمانی که به آن گرما داده می‌شود، کشیده شده و به راحتی شکل می‌گیرد. خنک‌کردن این فیلم باعث مقاومت فیلم شده و مجددا به ابعاد اولیه خود برمی‌گردد. جهت سفارش و استعلام قیمت این محصول، می‌توانید به صفحه نایلون شرینک مراجعه کنید.

شرینک بسته بندی

نحوه عملکرد شرینک

هنگامی که به فیلم شرینک گرما داده می‌شود، روی جسمی که آن را پوشانده، خیلی محکم، جمع می‌شود. گرما یا به‌صورت دستی و با اسلحه گرمایشی به فیلم منتقل می‌شود یا محصول به همراه فیلم از میان یک تونل گرمایشی و از روی یک نقاله عبور می‌کند.
استفاده از ‌ شرینک بسته بندی طی سال‌های اخیر در صنعت بسته بندی با استقبال زیادی روبرو شده است. به این دلیل که این فیلم‌ها هم مقاومت و استحکام بالایی دارند و هم به دلیل چسبیدن به کالا به خوبی از آن محافظت می‌کند.

کاربرد شرینک

برای آشنایی مختصر  با شرینک بسته بندی و کاربرد آن باید اشاره کرد نایلون شرینک یا فیلم شرینک پوشش های پلاستیکی شفافی هستند که در دستگاه شرینک پک به منظور بسته بندی و پوشش مورد استفاده قرار می‌گیرد. برشی از این لایه‌های شفاف با توجه به میزان اندازه کالایی که قرار است شرینک شود دور محصول قرار داده می‌شود. بعد از عبور دادن کالا از تونل حرارتی دستگاه شرینک پک و خنک‌کاری آن در قسمت انتهایی تونل، اینبرش‌ها منقبض شده و به صورت غلافی محصول را در خود جای می‌دهد.

شرینک برای بسته بندی و پیچیده شدن به دور کالاها، استفاده می‌شود. این کار معمولا توسط دستگاه‌ها و تجهیزات خودکار انجام می‌شود. سپس شرینک توسط اسلحه حرارتی یا تونل های گرمایشی جمع شده و به کالا می‌چسبد.
برای بسته بندی کالا با استفاده از فیلم شرینک می‌توان از چند روش استفاده کرد:

1. با استفاده از یک غلطک، شرینک به دور محصول پیچیده شده و با اعمال گرما به آن می‌چسبد.
2. فیلمی که از وسط تا شده با استفاده از یک رول به دور کالا پیچیده می‌شود و سه جهت دیگر آن با دریافت گرما مهر و موم می‌شود.
3. فیلم های شرینکی که به‌صورت کیسه های پلاستیکی هستند، کالا از یک طرف درون کیسه قرار گرفته و با اِعمال گرما به آن می‌چسبد.

کاربرد فیلم شرینک

مزایای استفاده از شرینک بسته بندی

حفاظت از محصول

دوام فیلم شرینک، امکان محافظت محتوای بسته بندی را می‌دهد. مقاومت بالای شرینک بسته بندی امکان آسیب با کالا در هنگام حمل و نقل را کاهش می دهد و از طرفی به ماندگاری محصولات فاسد شدنی کمک کرده و از پخش شدن محصول، جلوگیری می‌کند.

نمایش بهتر محصول

شرینک بسته بندی می‌تواند، ضمن محافظت برای آسیب، درخشندگی و براقیت بیشتری به محصول داده و جذابیت بصری آن را افزایش دهد. این فیلم ها قابلیت چاپ طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و طرح ها را دارند.

پایداری

یکی از مهمترین مزایای شرینک بسته بندی (پلی اتیلن) قابلیت بازیافت آن است. این فیلم های طی فرآیند حرارت‌دهی هیچ بخار مضری آزاد نمی‌کنند.(برخلاف PVCها)

کاهش هزینه‌ها

با استفاده از فیلم شرینک بسیاری از شرکت‌ها توانسته‌اند کارتن و جعبه را از مراحل بسته بندی کالا حذف کنند. کالاهای سنگین می‌توانند بدون استفاده از سینی‌های مقوایی در به‌طور ایمن در شرینک بسته بندی قرار داد.

بسته بندی مواد غذایی

کاربرد شرینک در صنایع مختلف

شرینک بسته بندی می تواند در صنعت ساختمان سازی هم استفاده شود. این محصول می‌تواند برای محاصره و کاور داربست‌های ساختمانی، پل‌ها و انواع ساخت و سازها در شرایطی مثل طوفان، زلزله و … استفاده شود.
بسته بندی میوه و سبزیجاتی مثل پرتقال، خیار و … که ماندگاری آن ها را افزایش می‌دهد.
بسته بندی انواع مواد غذایی مثل پنیر، گوشت و … که هم بهداشتی هستند و هم در برابر آسیب در امان هستند.
این فیلم ها حتی در بسته‌بندی کتاب‌ها، مجلات، کاغذها و … هم کاربرد دارند تا از آسیب دیدن محفوظ بمانند.
شرینک بسته بندی معمولا برای پوشش انواع مختلف بسته بندی ازجمله کارتن‌ها، جعبه‌ها، قوطی‌های نوشابه، بارهای پالت و … استفاده می‌شود.
این فیلم‌ها قدرت تطبیق پذیری بالایی دارند و در انواع، ضخامت، وضوح و مقاومت‌های مختلف تولید می‌شوند.

کاربرد شرینک در صنایع مختلف

مقایسه انواع فیلم شرینک و کاربرد آن‌ها

به‌طور کلی سه نوع اصلی فیلم وجود دارد که در شرینک بسته بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند:
• پلی اتیلن
• پلی وینیل کلرید
• پلی الفین

هر کدام از این مواد، قابلیت‌ها و ویژگی‌های متفاوتی دارند و برای کاربردهای خاصی مناسب هستند.
به علاوه هر کدام با استفاده از افزودنی‌های متفاوت به فیلم های چند لایه تبدیل می‌شوند تا خواص مشخص و متمایزی را به‌وجود آورند و ماندگاری یا شکل ظاهری به ‌خصوصی داشته باشند.
فیلم های شرینک به فرم‌های رول استاک، کیسه‌ای و تیوبی وجود دارند و از آنجا که برای بسته بندی و حمل و نقل به‌کار برده می‌شوند، به شدت مقاوم هستند.
در این مقاله سه نوع فیلم شرینک و کاربردهای رایجشان را بررسی خواهیم کرد:

مقایسه انواع فیلم شرینک و کاربرد آن‌ها

پلی اتیلن

پلی اتیلن نوعی پلی الفین است که با اضافه شدن اتیلن در طول فرایند پلیمرازسیون (بسپارش) شکل گرفته است.

PE در بسیاری از فرم‌های بسته بندی مثل فیلم شرینک و فیلم استرچ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سه مورد از رایج‌ترین فرم‌های PE عبارتند از:

پلی اتیلن با چگالی پایین (LDPE)
پلی اتیلن با چگالی کم خطی (LLDPE)
پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)

هر کدام از این پلیمرها، کاربردهای مختلفی در صنعت دارند اما پلی اتیلن با چگالی پایین (LDPE) برای تهیه نایلون شرینک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پلی اتیلن با چگالی پایین  (LDPE)

 LDPEها یا پلی اتیلن های با چگالی پایین در برابر ضربه، نم، رطوبت و مواد شیمیایی بسیار مقاوم هستند. از این نوع پلی اتیلن بیشتر در تولید فیلم های شرینک، بعضی از سرپوش‌ها، روکش کابل و … استفاده می‌شود.

از مهمترین مزایای استفاده از LDPE نسبت به سایر ساختارهای پلی‌اتیلن، برای تولید شرینک می‌توان به استحکام و دوام بالای برای وسایل سنگین و بزرگ مانند بطری یا شیشه‌های نوشیدنی با تعداد زیاد اشاره کرد.

پلی اتیلن با چگالی کم خطی (LLDPE)

پلی اتیلن با چگالی کم خطی (LLDPE) در مقایسه با (LDPE) ضخیم‌تر است اما به همان اندازه، شفاف و محکم است. این پلیمر هم، برای تولید شرینک استفاده می‌شود.

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) یک پلی اتیلن ترموپلاستیک است که از نفت خام بدست می‌آید و وزن کمی دارد.

 به دلیل قدرت چگالی بالا، پلی اتیلن های با چگالی بالا در تولید بطری‌های پلاستیکی، لوله‌های مقاوم در برابر خوردگی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این پلی اتیلن به دلیل چند منظوره بودن فوق‌العاده‌اش، وسیع‌ترین کاربرد پلاستیک را دارد و برای طیف گسترده‌ای از محصولات کاربرد دارد. همچنین در بسته بندی هایی که خیلی کششی است و به مقاومت بالا نیاز دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شرینگ بسته بندی

پلی وینیل کلرید (PVC)

PVC زمانی یکی از پرکاربردترین فیلم های شرینک در دنیا بود. یکی به دلیل وزن سبک و دیگری قیمت مناسب و ارزانی که دارد.

PVC به چند دلیل جای خودش را به پلی اتیلن (PE) و پلی الفین (POF) داده است.

• خطرات ناشی از گرما و سوزاندن آن
• سطح تداوم پذیری

PVC به دلیل شکل و فرم سفت و سختی که دارد، بادوام است و برای پروژه‌های ساختمانی و تولیدات وسایل آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر بسته بندی، PVC  شامل ساختار سفت و سخت ( مثل بسته بندی حبابی و تاشو ) و ساختار انعطاف پذیر (مثل فیلم شرینک و کیسه ای) است.

PVC برای بسته بندی مناسب نیست 

پی وی سی از ترکیب ۳ عامل تشکیل شده است: کربن، هیدروژن و کلر.

به خاطر بوی قوی و مضری که در حین گرم شدن از خود رها می‌کند برای استفاده در مکان‌هایی که تهویه خوبی ندارند، توصیه نمی‌شود.

این ماده به دلیل عناصر شیمیایی و مضری که در حین تولید و تجزیه از خود رها می‌کند در بعضی کشورها کاربرد آن ممنوع است.

از طرفی بسیاری از شرکت‌های کاهش استفاده از PVC را در فرآیند بسته بندی محصولات خود مورد هدف قرار دادند.
اگر شما هم از فیلم PVC استفاده می‌کنید در نظر داشته باید که این بسته بندی با استانداردهای جهانی مطابقت ندارد.

PVC برای بسته بندی مناسب نیست 

حساس بودن PVC

یک جنبه منفی قابل توجه و مهم در مورد PVC عملکرد آن نسبت به تغییرات درجه حرارت گرما و سرما است. فیلم PVC در درجه حرارت پایین، ترد و شکننده و در درجه حرارت بالا، در معرض چین و چروک قرار می‌گیرد.
با توجه به طبیعت شکننده آن، این نوع فیلم برای بسته بندی چندان مناسب نیست.
همچنین PVC بر روی سیلر (دستگاه پرس پلاستیک) رسوبات کربن به جا می‌گذارد و فقط از یک جهت جمع می‌شود.

مزایای PVC

• سبک، نازک و پایدار است
• ظاهر زیبا، کریستالی شفاف و براق
• مقاومت بالا در برابر سوراخ شدگی و پاره شدگی

معایب PVC

• در درجه حرارت های زیاد، این فیلم های شیرینگ، نرم می شوند و چین و چروک پیدا می کنند.
• این نایلون شیرینگ در درجه حرارت بسیار سرد، شکننده و سخت می شود.
• به دلیل وجود کلرید در فیلم شیرینگ، برای محصولات خوراکی استفاده نمی‌شود
• برای بسته بندی چند محصول مناسب نیست.
• به دلیل انتشار بوی مضر و سمی در حین گرم شدن و آب بندی خطرات سلامتی به همراه دارد. بنابراین باید در مکان هایی با تهویه مناسب استفاده شود!
• برای دفع یا بازیافت، نیاز به استانداردهای دقیقی دارد.

برای سفارش شرینک بسته‌بندی می‌توانید با شماره‌های 13-56230410-021 یا در تلگرام و واتس‌اپ از طریق شماره 09105991483 تماس بگیرید.

پلی الفین  (POF)

فیلم شرینک پلی الفین بسیار با دوام و چند منظوره است که کیفیت بالایی دارد.
این نوع فیلم در بسیاری از موارد جایگزین PVCها شده است.
یکی از مهمترین ویژگی‌های پلی الفین قدرت کشش بالا، صافی و شفافیت آن برای بسته بندی کالا است.
به دلیل قدرت کشسانی بالای  POFها این فیلم ها معمولا در ضخامت‌های کم تولید می‌شوند.

فیلم شرینک پلی الفین بسیار با دوام

چند منظوره و بازیافتی بودن POF 

پی او اف از ۱۰۰ درصد مواد قابل بازیافت ساخته شده است. به خاطر صافی و شفافیت و ظاهر براق، این فیلم برای شرینک و بسته بندی، مناسب و مطلوب است. POF با دوام است و کمتر تحت تاثیر تغییرات درجه حرارت قرار می‌گیرد. قدرت کشش پذیری عالی و مقاومت در برابر پاره شدگی دارد، و توانایی این را دارد که به محض خارج شدن از تونل گرمایی سریع و کامل شرینک شود.

مزایا POF

• برای محصولات خوراکی و غیر خوراکی استفاده می‌شوند.
• برای بسته بندی چند کالا مناسب است.
• شفاف و براق هستند
• قابل بازیافت است
• در طی فرآیند گرمایش و آب بندی بوی کمتری دارد.

معایب POF

• به نسبت سایر شرینک ها قیمت بالایی دارند
• برای جلوگیری از محبوس شدن هوا و سطح برآمده روی بسته بندی، ممکن است نیاز باشد روی بسته‌ها سوراخ ایجاد شود.

مقایسه بسته بندی استرچ با بسته بندی شرینک

در رابطه با مقایسه بسته بندی استرچ با بسته بندی شرینک باید گفت که هنگامی‌که صحبت از محافظت از محصولات می‌شود یا این‌که قرار است در حمل و نقل، محصولات و کالاها را سالم و آکبند جابجا کنیم، بسته بندی استرچ و بسته بندی شرینک اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند.
اگرچه این دو نوع بسته بندی تفاوت‌های زیادی دارند، اما اغلب اشتباه گرفته می‌شوند. هدف این مقاله این است که تفاوت این دو محصول و کاربرد هر دو آن‌ها را به طور خلاصه بیان کند. حالا اکنوت اگر دوست دارید که راجب نایلون های شیرینگ کیهان پلاستیک بیشتر بدانید میتوانید با شماره های زیر تماس بگیر یا به صفحه خرید نایلون شرینک مراجعه کنید تا راجب محصول اطلاعات لازم را بدست آورید.

شماره های تماس شرکت کیهان پلاستیک

 

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*