شرینک بسته بندی و کاربرد آن
در این مقاله می خوانیم

نایلون شرینک یا فیلم شرینک پوشش های پلاستیکی شفافی هستند که در دستگاه شرینک پک به منظور بسته بندی و پوشش مورد استفاده قرار می‌گیرد. برشی از این لایه‌های شفاف با توجه به میزان اندازه کالایی که قرار است شرینک شود دور محصول قرار داده می‌شود. بعد از عبور دادن کالا از تونل حرارتی دستگاه شرینک پک و خنک‌کاری آن در قسمت انتهایی تونل، اینبرش‌ها منقبض شده و به صورت غلافی محصول را در خود جای می‌دهد،در ادامه این مقاله سعی داریم که بیشتر با ویژگی های شرینک بسته بندی و کاربردآن آشنا شویم.

شرینک بسته بندی و کاربرد آن

جنس نایلون شرینک

نایلون شرینک از مشتقات پلی‌اتیلن مثل LDPEL تولید می‌شود و  ضخامتی تا 50 میکرون دارند.

هنگامی که حرارت به این مواد تابیده می‌شود خواصیت جمع شدگی و پوششی پیدا می‌کنند و در همان حالت می‌مانند. این حرارت می‌تواند با عبور از یک تونل گرمایشی دستگاه شرینک پک اعمال شود و یا با مشعل به صورت دستی گرما انتقال داده شود.

معروف‌ترین ماده‌ای که از آن فیلم ‌های شرینک تولید می‌شود پلی‌اولفین (polyolefin) نام دارد که از نظر شفافیت، استحکام و انقباض مناسب است. سایر موادی که رول‌های شرینک از آن‌ها ساخته می‌شود شامل: شرینک PVC و Polyethylene و Polypropylene هستند. برخی از این مواد مناسب صنعت بوده و برخی دیگر برای مواد خوراکی و دارویی مناسب است. این رول‌ها بسته به کاربرد می‌تواند یک یا چند لایه نیز تولید شوند و درجه شفافیت متفاوتی داشته باشند.

جدای از نایلون‌های شفاف شرینک که در بالا اشاره شد، رول‌هایی تولید شده‌اند که دارای نماد و نوشته‌های مختلف هستند. این رول‌ها به کمک دستگاه بر روی کالا، شرینک و چسبانده می‌شوند و دیگر ماهیت سادگی و یکنواختی رول‌های شفاف تک رنگ را ندارند، به این نوع شرینک، لیبل شرینک اسلو گفته می‌شود.

امروزه از لیبل شرینک در سطح وسیعی از محصولات استفاده می‌شود و دیگر کمتر جعبه و بطری‌های پلاستیکی رویت می‌شود که نقش و نگاری از لیبل شرینک اسلیو نداشته باشد. اغلب چاپ این لیبل‌ها با استفاده از فرایند فلکسو انجام می‌گیرد. جنس این لیبل‌ها می‌تواند از موادی همچون PETG، OPS  و رزین k ساخته شود اما مرسوم‌ترین جنس پلی‌وینیل کلراید است که ضمن در دسترس بودن از سایر مواد ارزان‌تر است.

جنس نایلون شرینک

کاربرد شرینک پک

به کمک شرینک کردن می‌توان چندین محصول را که از جهت تعادل ناپایدار هستند در کنار یکدیگر قرار داد. شرینک بطری‌های آب نمونه بارز این استفاده است.
پلاستیک عایق خوبی برای رطوبت است، با شرینک کردن از ورود خیسی و نم به کالا می‌توان جلوگیری نمود.
شرینک بر خلاف بسته بندی با کارتون و مقوا، پوششی شفاف است که ظاهر محصول به راحتی در آن نمایان است. شاید این ویژگی جذاب سبب رونق و پیشرفت شرینک‌های رنگی و چاپی شده باشد.
در برخی موارد برای نمایش اندازه و شکل کالا نیاز است محصول داخل پوششی نازک قرار بگیرد، پس شرینک کردن تنها گزینه خواهد بود.

کاربرد شرینک پک

نکات مهم دیگر برای بسته بندی با نایلون شرینک

رول‌های نایلون شرینک را روی هم تلمبار نکنید به این دلیل که اگر مدت زیادی بی‌استفاده بمانند، لوله مقوایی درون آن‌ها دچار تغییر شکل می‌شود. لوله‌های مقوایی داخل آن‌ها در صورتی که تغییر شکل دهند استفاده از رول را در داخل دستگاه با مشکل رو به رو می‌کند. پس از آن‌ها به درستی مراقبت کنید. نکته دیگر برای حفاظت از مقواها این است که مطلقا رول‌ها را در معرض رطوبت قرار ندهید.

رول‌های نایلون را تحت فشار قرار ندهید یا به شکل عمودی قرار ندهید، زیرا به مرور نایلون‌ها سر می‌خورند و استفاده از آن با مشکل مواجه می‌شود، استفاده از یک رول مخروطی باعث بسته بندی ناقص محصول می‌شود. پس آنها را افقی نگه دارید.

حتما مراقب حرارت دستگاه باشید که نایلون را دچار ذوب شدگی یا سوختگی نکند. طول عمر نایلون شرینک در برابر نور خورشید به مرور کم می‌شود، پس آن‌ها را از آفتاب دور نگه دارید.

اگه راجب این محصول هنوز سوالاتی دارید میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید یا برای اطلاعات بیشتر به صفحه خرید نایلون شرینک مراجعه کنید.

شماره های تماس شرکت کیهان پلاستیک

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*