دستگاه های خط تولید نایلون و نایلکس
در این مقاله می خوانیم

از جمله اقلام و وسایلی که به طور روزانه در خانه، محل کار و … با آن‌ها سر و کار داریم، می‌توان به نایلون‌ها و نایلکس‌ها اشاره کرد. اگر برای خرید وسیله‌ای می‌رویم، فروشندگان معمولا آن وسیله را در نایلون قرار داده و به ما تحویل می‌دهند. استفاده از نایلون و نایلکس در کشور ما نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر جهان نیز بیشتر است.

البته ایران در زمینه تولیدکنندگان مطرح نایلون و نایلکس نیز شناخته می‌‌شوند و فعالان زیادی در این صنعت مشغول به کار هستند. اگر قصد شروع فعالیت در این حرفه را دارید باید ابتدا شناخت کافی نسبت به ابعاد فنی و اقتصادی کار داشته باشید. تاکنون به این فکر کرده‌اید که نایلون‌ها و نایلکس‌ها چگونه تولید می‌شوند؟ در ادامه با ما همراه باشید؛ چرا که قصد معرفی و بررسی دستگاه های خط تولید نایلون و نایلکس را داریم.

راه‌اندازی خط تولید نایلون و نایلکس

در هر فعالیت تولیدی علاوه بر دانش فنی،‌ نیاز به چندین دستگاه برای پیشبرد کارهای مرتبط با تولید محصول وجود دارد. واقعیت این است که به دلیل بازار به شدت رقابتی که در حال حاضر در دنیا به وجود آمده است،‌ تولید به روش‌های سنتی به هیچ وجه جواب‌گو نیست و لازم است تا به سمت تولیدات مکانیزه حرکت کنیم.

امروزه برای این که بتوانیم در بازار به حیات خود ادامه دهیم، باید قیمت تمام شده محصول را حتی الامکان کاهش دهیم. به این ترتیب می‌توانیم مشتریان را به سمت خود جذب کنیم.تولید با تیراژ بالا اصلی‌ترین راه حلی است که برای این چالش پیش روی ما قرار دارد. در حوزه تولید نایلون و نایلکس نیز برای تولید محصولات باکیفیت و مقرون به صرفه نیاز به راه‌اندازی خط تولید وجود دارد. در ادامه به معرفی دستگاه‌ های خط تولید نایلون و نایلکس می‌پردازیم.

انواع دستگاه های نایلون

انواع دستگاه های تولید نایلون

یکی از ویژگی های دستگاه های نایلون سازی این است که نایلون‌ها را به صورت رولی در عرض‌های معین تولید می‌کنند. این دستگاه‌ها دارای یک مخزن هستند که در واقع به عنوان بخش ابتدایی این تجهیزات شناخته می‌شود. مواد اولیه تولید نایلون‌ها و نایلکس‌ها با نسبت ترکیب معین داخل این مخزن‌ها ریخته می‌شوند. مواد اولیه معمولا به صورت گرانول هستند. حتی می‌توان بسیاری مواد پلاستیکی بازیافتی را نیز برای تولید نایلون بکار برد.

در ادامه فرآیند حرارت دادن به این مواد اولیه و ترکیب آن‌ها به صورت مواد مذاب، درون دستگاه انجام می‌شود. پس از این مرحله مواد مذاب کمی سرد می‌شوند. سپس به کمک یک کمپرسور هوای بالنی به سمت غلتک‌ها هدایت می‌شوند.

. در نهایت توسط غلتک‌های مخصوص به صورت فیلم‌های نازک با عرض‌های مشخص تبدیل می‌شوند. مکانیزم عملکرد غلتک‌ها کاملا وابسته به نوع نایلون‌هایی است که تولید می‌شود. اگر قصد تولید نایلون‌های دو یا چند لایه را داشته باشیم، لازم است تا از تعداد غلتک بیشتری بهره ببریم تا لایه‌های فیلم را روی یکدیگر سوار بکند. از جمله دستگاه های خط تولید نایلون و نایلکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه دوخت نایلون | دستگاه های خط تولید نایلون و نایلکس

گاهی اوقات لازم است تا نایلون‌های تولیدی به صورت کیسه باشند. اگر نایلون‌ها را به صورت رول شده تولید کنیم، نیازی به استفاده از دستگاه دوخت نایلون نیست. اما اگر قصد داشته باشیم تا کیسه‌های نایلون و نایلکس با ابعاد مختلف تولید و روانه بازار کنیم، باید از این دستگاه استفاده کنیم. کیسه فریزر، نایلون دسته‌دار و نایلون زباله که تقریبا هر روز مورد استفاده ما هستند، به کمک دستگاه دوخت نایلون تولید می‌شوند.

این دستگاه دقیقا در ادامه غلتک‌های دستگاه تولید فیلم نایلون مورد استفاده قرار می‌گیرد. نایلون‌ها به صورت رول شده وارد این دستگاه می‌شوند و به صورت خودکار، کار دوخت نایلون با ابعاد و شکل مورد نظر توسط دستگاه انجام می‌شود. این دستگاه‌ها به صورت یک طبقه و دو طبقه در بازار عرضه می‌شوند. مزیت دستگاه دو طبقه آن است که می‌توان چهار رول نایلون را به صورت همزمان داخل آن قرار داد در حالی که در دستگاه یک طبقه تنها دو رول قابل استفاده به صورت همزمان است. استفاده از دستگاه دو طبقه در مواقعی که تولید با تیراژ بالا انجام می‌شود، توجیه دارد.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*