ابعاد و ضخامت مناسب نایلون عریض گلخانه ای

 اگر قصد دارید گلخانه‌ تاسیس کنید، بی شک به نایلون‌های عریض مناسب گلخانه نیاز خواهید داشت. پس بهتر است پیش از تهیه این نایلون‌ها کمی با ویژگی آن‌ها آشنایی داشته باشید. در ادامه به مواردی مانند نحوه محاسبه ابعاد نایلون عریض گلخانه، ضخامت مناسب نایلون گلخانه و دیگر ویژگی‌ها و خواص این پلاستیک پرکاربرد خواهیم پرداخت. 

ابعاد نایلون عریض گلخانه

از آنجایی که پوشاندن سقف و دیوارهای یک گلخانه با شیشه به زمان و هزینه‌ی بسیار زیادی نیاز دارد، افراد و گلخانه‌‌دارها ترجیح می‌دهند بجای شیشه از نایلون به عنوان گزینه‌ای مناسب و مقرون به صرفه استفاده کنند. این نایلون‌ها نور خورشید را از خود عبور داده و با محبوس کردن رطوبت و گرما محیطی مناسب را برای رشد بهتر محصولات زراعی و گل‌ها و گیاهان فراهم می‌کند.

نایلون‌های گلخانه را بر اساس جنس و مواد بکار رفته در آن‌ها به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌کنند. این نایلون‌ها در جنس‌های متنوعی مانند پلی اتیلن، پلی استر، پلی وینیل کلرید یا  PVC و پلی فلوئورید وینیل یا PVF تولید و عرضه می‌شوند. پرمصرف‌ترین نوع نایلون‌های گلخانه‌ای نایلون پلی اتیلن است که با اضافه کردن ماده مقاوم کننده در برابر اشعه ماوراء بنفش به آن، طول عمر آن را تا سه سال افزایش می‌دهند.

مزیت‌های نایلون های عریض گلخانه‌ ای

نایلون‌ها و پلاستیک‌های عریض گلخانه را نه تنها می‌توان جهت کاهش هزینه‌ها به جای شیشه و بر روی اسکلت‌های دائمی بکار برد، بلکه می‌توان آن‌ها را بر روی اسکلت‌هایی که دوام کمتری دارند مثل کوآنست نیز قرار داد. در نظر داشته باشید ضخامت و ابعاد این نایلون‌ها یکی از مزایای استفاده از نایلون در گلخانه به حساب می‌آید. این نایلون‌ها میزان هزینه حرارتی گلخانه‌ها را در مقایسه با گلخانه‌های یک لایه‌ای یا FRP به اندازه 40٪ کاهش می‌دهد که همین موضوع تقاضای مشتریان را برای استفاده از این نایلون‌ها افزایش می‌دهد.

 

 معمولا ابعاد و ضخامت نایلون‌های گلخانه به صورت عریض یا با عرض بلند در نظر گرفته می‌شود. شما می‌توانید با کمی آموزش، ضخامت و اندازه پلاستیک‌های گلخانه خود را اندازه گیری کنید و ابعاد و اندازه نایلون عریض مناسب گلخانه ای  خود را  سفارشی سازی کنید.

 

نحوه محاسبه ابعاد پلاستیک عریض گلخانه ای

نحوه محاسبه ابعاد پلاستیک عریض گلخانه ای

 برای به دست آوردن ابعاد نایلون گلخانه‌ای، باید این ابعاد را طبق مشخصات و اندازه‌های گلخانه خود محاسبه کنید. برای این کار، در قدم اول طول، ارتفاع، قوس گلخانه و عرض را در نظر بگیرید. 

در قدم دوم برای بدست آوردن اندازه نایلون، طول و قوس گلخانه، همچنین سقف و دیواره‌های طولی گلخانه را نیاز دارید. می‌توانید برای احتیاط بیشتر به هرکدام از ابعاد یک متر اضافه کنید. در مرحله سوم برای اینکه ابعاد و اندازه‌ دیواره‌های انتهایی گلخانه را بدست آورید به ارتفاع و عرض نیاز دارید. با توجه به اینکه هر گلخانه از دو دیدار انتهایی برخوردار است باید ارتفاع را دوبرابر کنید.

 در مرحله آخر برای بدست آوردن ابعاد نایلون گلخانه برای سقف و دیوارها A را طول و C را عرض و برای بدست آوردن اندازه نایلون دیوارهای انتهایی D را طول و B را عرض درنظر بگیرید. در ادامه برای فهم بهتر شما مثالی را بیان کردیم.

ابعاد زیر را برای یک گلخانه در نظر بگیرید:

  •  30 =A متر
  •  3 =B متر
  • 12 =C متر
  • 8 =D متر

طول A و عرض C را درنظر بگیرید. طبق اعداد مثال زده شده شما به نایلونی با طول  30 و عرض 12 نیاز دارید. اندازه و ابعاد نایلون مناسب دیواره‌های انتهایی گلخانه طول D و  عرض B برای این قسمت است. طبق تعدادی که در بالا بیان کردیم به نایلونی با طول 8 متر و عرض 6 متر نیاز دارید. توجه کنید که چون دو دیوار انتهایی وجود دارد مقدار B را در 2 ضرب کرده‌ایم.

 مقدار ابعاد نایلون عریض گلخانه ای و ضخامت آن در بازار

 ابعاد نایلون عریض گلخانه ای و ضخامت آن در بازار

نایلون‌های گلخانه‌ای با ضخامت و طول و عرض‌های مختلف و گوناگونی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. معمولا حداقل ضخامتی که برای نایلون‌های گلخانه‌ای درنظر می‌گیرند 6 میلیمتر است و درصورتیکه که ضخامت نایلون گلخانه کمتر از شش میلیمتر باشد فضای مناسب برای پرورش دادن محصولات زراعی و گل و گیاه فراهم نمی‌شود. فروشندگان و تولید‌کنندگان این محصول در هنگام تولید معمولا عرض نایلون‌ها را 8، 10، 12 و نهایتا 14  و  طول رول هر نایلون هم بطور معمول 50 متر در نظر می‌گیرند.

جمع بندی

در این مقاله با نحوه محاسبه ابعاد پلاستیک عریض گلخانه ای و میزان ضخامت پلاستیک‌های گلخانه ای آشنا شدید. با توجه به اینکه نایلون‌های موجود در بازار از عرض کمی برخوردار هستند، برای پوشاندن گلخانه بطور مناسب باید نایلون‌ها را بصورت لایه‌ای و به شکل همپوشانی بر روی لایه دیگری قرار بدهید. با این حال طول و عرض و ابعاد نایلون گلخانه‌ای توسط مشتریان قابل تغییر است و آن‌ها می‌توانند نایلون‌هایی با ابعاد و اندازه مد نظر خود را سفارش بدهند. جهت اطلاعات بیشتر، می‌توانید با شماره‌های شرکت کیهان پلاستیک در تماس باشید. 

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*